قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / کتاب بازمانده روز نوشته کازئو ایشی گورو

کتاب بازمانده روز نوشته کازئو ایشی گورو

اگر به یاد داشته باشید در چند پست گذشته به دریافت کننده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۷ اشاره کوتاهی داشتیم در این مطلب می خواهیم در مورد کتاب بسیار زیبا و خواندی بازمانده روز نوشته کازئو ایشی گورو اشاره نماییم. تا شما عزیزان را با قلم این نویسنده خلاق بیشتر آشنا نماییم.

بازمانده روز یکی از آثار فاخر و و گرانقدر جهان به شمار می آید که هر روز بر روند محبوبیت آن افزوده می شود. روح انگلیسی و مغرورانه ای در کتاب موج می زند. از طرز سخن گفت راوی اول شخص داستان شما متوجه اطلاعات وسیعی از جغرافیا و تاریخ ه نشان از سطح کلان دانش نویسنده است خواهید شد. زبان و لحن خشک و رسمی راوی اول شخص به واسطه شغلی که در آن سالیان دراز بود گویا مسائلی هست که در ادامه به آن می پردازیم.

پرداخت روان و یکدست و در عین حال همه جانبه‌ عناصر داستانی که خوانش آن را تا بدین حد آسان و راحت می‌نماید، همه و همه از مختصات اصلی و چارچو بهای کلی این اثر است که منجر به دریافت مهم ترین جایزه‌ ادبی جهان، نوبل سال ۲۰۱۷ توسط کازئو ایشی‌گورو ژاپنی الاصل گردید.

این نوشته داستان چند روزی از زندگی پیش خدمت یک خانه اشرافی در انگستان است به نام استیونز که در روزهای مرخصی اش خاطراتش را می نویسد و در طی داستان این خانه اشرافی به یک شخصی پولدار آمریکایی فروخته می شود، ارباب جدید استیونز به او پیشنهاد یک سفر چند روزه را میدهد استیونز پیشخدمتی وظیفه شناس قانون مند و به قولی عصا قورت داده است.

همان طور که در ابتدای متن به ستایش ایشی گورو پرداختیم می توانیم یکی از مهارت های او را این دانست که در این رمان توانسته با مهارت هرچه تمام در جلد استیونز فرو برود و هم توانسته در عین حال آدم های دیگر را میز به تصویر بکشد. این مهارت باعث می شود که خواننده به طور همزمان از درون و بیرون به موقعیت پیش خدمت داستان اشراف کامل داشته باشد.

کتاب بازمانده روز-دریافت کننده جایزه نوبل ۲۰۱۷

 

استیونز به حدی در نقش پیش خدمتی تلاش می کند و آینده بزرگی را برای خود همچون اربابان تصور می کند و تلاشش به حدی جدی است که به هیچ چیز دیگری نمی پردازد حتی وقتی که بخت به صورت دختر دل انگیزی درِ اتاقش را می‌کوبد، یا پدرش در بستر مرگ آخرین نفس‌هایش را می‌زند.

در پس زمینه روایت استیونز بخش های مهمی از تاریخ اروپا و جهان که مربوط به سال های قبل و بعد از دو جنگ جهانی است روایت می شود. خاطرات استیونز به دو نوع تقسیم می شود در این کتاب: اول آنچه به خود او مربوط می‌شود، که داستان عشق ناکامی است که نه‌ تنها به سرانجامی نرسیده، بلکه هرگز بر زبان هم نیامده است؛ دوم رویدادهای مهمی است که در سرای دارلینگتن (خانه ی لرد) زیر چشم نویسنده‌ خاطرات می‌گذشته ولی نویسنده زیاد از آنها سر در نمی‌آورده است؛ این رویداد های مربوط می شود به محافل اشرافی و محافظه کار انگلیس که پس از جنگ جهانی اول برای کمک به نازی ها و بعد از آن آشتی دادن دولت انگلیس و نازی ها قبل از جنگ جهانی دوم بود که با آغاز جنگ جهانی دوم تمامی رشته های بافته شده انگلیس پنبه شد. که پس از جنگ و شکست این محافل و برچیده‌ شدن بساطِ امپراتوری و از میان‌ رفتن طبقه‌ ای که استیونز تمام عمرش را در خدمت آن گذرانده و معنای زندگی‌ اش را در کیفیت اعلای این خدمت می‌ دیده است.

همین لایه تاریخی و سیاسی غالب داستان است که منجر به آفرینش انسانی همچون استیونز می‌گردد. شخصی مطیع، وظیفه شناس و آداب دان که جز برای خدمت رسانی به اربابان آفریده نشده است.بستر سیاسی و تاریخی است که امثال استیونز را صرفا برای بهره کشی و سود جویی و تحقیر در دامان خود می‌پروراند و تنها و تنها به سوداها و مطالبات بزرگ جهانی خود می‌اندیشد. اما استیونز با وجود آنکه به این مسئله خوب واقف است باز هم خصلت نوکرمآبی و چاکرمنشی خود را می‌پسندد و در صدد تغییر بر نمی‌آید. او آنچه هست را یک فضیلت نسبت به باقی آحاد جامعه می‌ داند و خیلی هم راضی و خشنود است.که همچین اشخاصی را در تمامی دوران می توان یافت که زاده همین ایده تاریخی و سیاسی هستند.

امید است تا مطالعه این کتاب نه تنها دیدی بهتر به بازه زمانی میان جنگ های جهانی اول و دوم داشته باشید بلکه با اشخاصی هم تیپ استیونز بیشتر آشنا شوید مطالعه این کتاب که یکی از آثار فاخر جهان امروز ماست را از یاد نبرید.

 

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *