قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / نگاهی به کتاب سال بلوا

نگاهی به کتاب سال بلوا

امروز با کتاب سال بلوا خدمت شما عزیزان رسیده ایم که یکی از کتاب‌ های مشهور عباس معروفی است. معروفی از مطرح‌ترین داستان نویسان ایرانی معاصر است، او که در گذشته نه چندان دور شاگرد هوشنگ گلشیری در کلاس‌های نویسندگی بود حالا خود یک استاد نویسندگی تمام عیار است. کتاب ‌های او هر چند متععد نیست اما در میان کتاب ‌خوانان ایرانی جایگاه ویژه ‌ای دارد. به خصوص کتاب سمفونی مردگان که اکثرا آن را شاهکار معروفی می‌دانند هر چند که عده ‌ای دیگر این اعتقاد را ندارند و بر این باورند که این کتاب بسیاری از نقاط قوت خود را از کتاب خشم و هیاهوی ویلیام فاکنر وام گرفته است.

سال بلوا به اندازه سمفونی مردگان محبوب هست ولی برخی از منتقدین می گویند به کیفیت سمفونی مردگان نخواهد رسید. سال بلوا شخصیت سازی این کتاب بسیار قوی انجام شده و از ویژگی آن می توان از ماندگاری این شخصیت ها در ذهن خواننده نام برد و خصوصیات روانشناختی بارزی را ارائه می ‌دهد. معروفی از اسطورهای تاریخی در کتاب سال بلوا استفاده کرده و از این رو این کتاب تاریخ و شرایط سیاسی و اجتماعی کشور را در برهه‌ ای از زمان جنگ جهانی دوم و حکومت رضاشاه پهلوی روایت می کند و همچنین کلیت تاریخ کشورمان را به زیبایی به تصویر می‌کشد.

 

نگاه ویژه به جایگاه زن

به جایگاه زن در آن دوران در کتاب سال بلوا تاکید فراوانی شده توسط نویسنده و شخصیت و احساسات و تمایلات او و همچنین ظلم و ستمی که به عناوین مختلف بر او وارد می‌شود. معروفی در این کتاب با ذهن شما بازی می کند و شما را در طول داستان در زمان جلو و عقب می‌ برد و کل داستان در هفت شب نقل می‌شود که راوی شب‌ های فرد نوشا شخصیت اصلی کتاب است و شب ‌های زوج از زاویه دید دانای کل روایت می‌شود و در خلال داستان کتاب چندین داستان دیگر نیز مطرح می ‌شوند.

داستان کتاب در سنگسر آغاز می‌شود، مردمان آن جا در آن زمان از طرفی با یاغی ‌های کوهستان که امنیتشان را به خطر می انداختند‌ درگیرند و هم با حکومت شاه.سال بلواست و همه ‌جا ناامن است و هرج و مرج همه جا را فرا گرفته برای مقابله با آشوب و و ایجاد ترس در دل مردم به تازگی در میدان شهر داری برپا شده است. زمان اصلی داستان همین سال بلواست اما داستان با خاطرات نوشا به سال ‌های گذشته می‌رود. نوشا در گذشته عاشق حسیناء کوزه‌گر شده است اما به اصرار اطرافیان با دکتر معصوم ازدواج می‌کند. حرارت عشق او و حسینا هرگز فروکش و فراموش نمی‌ شود و این موضوع سبب کشمکش‌ ها و درگیری های جدی بین نوشا و دکتر معصوم می‌شود، از طرفی حسینا سرکرده‌ معترضان به وضعیت شهر می ‌شود و تحت تعقیب قرار می‌گیرد.

این ماجراها باعث می شوند تا پایانی سوزناک را برای کتاب سال بلوا رقم بزند.

 

قسمتی از کتاب سال بلوا:

به یاد نمی آورم که خودش خوشحال باشد. انگار یاد چیزهایی افتاده بود که هیچ وقت نداشت، یاد حسرتی بومی، یاد انسان وحشی قبیلهٔ پیروز. انگار با اندوهی ناتمام، تمام دهن و چشم و صورتش می خندد و بر اجساد قبیلهٔ مغلوب راه می رود، نعره می کشد، شراب می نوشد، قهقهه می زند، و آن قدر خوش است که اگر گوشهٔ خلوتی پیدا کند، آب همهٔ دریاها را گریه خواهد کرد.

غمی ته چشم هاش بود که نمی شد فراموشش کرد، با چروک های فراوانی برگرد چشم ها، پیشانی و صورت. و اگر آن موهای صافش روی پیشانی اش نمی ریخت، آدم خیال می کرد شصت سالش است.

و تمام شب را برای دخترهایی که در تنهایی از خودشان خجالت می کشند گریه کردم، دخترهایی که بعدها از خود متنفر می شوند و مثل یک درخت توخالی، پوسته ای بیش نیستند، و عاقبت به روزی می افتند که هیچ جای اندامشان حساس نیست، روح و جسمشان همان پوسته است، و خودشان نمی دانند چرا زنده اند.

با حرارتی وصف ناپذیر، نان وحشیانه بغلم کرد که احساس کردم دارم تو دست هاش خرد می شوم. مثل چوپانی که بره ای را از دهن گرگ نجات می دهد، بغلم کرد و دهنم را بوسید. بوی خاک می داد، انگار خاک بود، و انگار من با خاک بازی می کردم. خاطرات همهٔ گذشته هام، در کودکی های بسیار دوردستی تکرار می شد و آدم نمی فهمید زمان گذشته است، چقدر گذشته است؟ آدم مگر گذشته ای داشته، یا مگر آینده ای هم وجود دارد؟

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *