قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / نگاهی به کتاب قهوه سرد آقای نویسنده رمانی پرفروش از یک نویسنده ایرانی

نگاهی به کتاب قهوه سرد آقای نویسنده رمانی پرفروش از یک نویسنده ایرانی

کتاب قهوه‌ی سرد آقای نویسنده یک رمان ایرانی است که در مدت زمان تقریبا یک ماهه به چندیدن چاپ متوالی رسیده است. ژانر این کتاب، معمایی – هیجانی است، این کتاب ماجرای یک نویسنده به نام آرمان روزبه و یک دختر روزنامه نگار است. کتاب با یک خاطره از دروان کودکی آرمان شروع می شود. خاطره ای که در ادامه اساس اتفاقات بعدی کتاب است.

ماجرا از این قرار است که آرمان در کودکی عاشق دختری می شود که ۱۵ سال از خودش بزرگتر است و برای تمرین پیانو به خانه پیرزن همسایه می آید. آرمان که عاشق رفت و آمد این دختر برای یادگیری پیانو است اما پیرزنی که به این دختر پیانو آموزش می دهد یک آهنگ بیشتر نمی داند و بنابراین آرمان تصمیم می گیرد نت های موسیقی آن ها را دست کاری کند تا آموزش پیانو مدت زمان بیشتری طول بکشد.

۲۰ سال بعد آرمان به یک کنسرت می رود. کنسرت عشق دوران کودکی اش و اتفاقا در همان کنسرت دختر آهنگی را که آرمان در کودکی دستکاری کرده را می نوازد و اسم آن را هم “وقتی پسر بچه عاشق می‌شود” گذاشته است. آرمان از این اتفاق بسیار لذت می برد و می خواهد خودش را معرفی کند، می خواهد اعتراف کند که این آهنگ نتیجه شیطنت خودش بوده، اما…

نویسنده

کارنامه روزبه معین در حوزه نشر، کارنامه مفصلی نیست (تنها یک کتاب یا بهتر بگوییم یک نمایشنامه پیش از این در کارنامه نویسنده است) اما ویژگی «قهوه سرد آقای نویسنده» که منجر به استقبال مردم از این کتاب شده، این است که نویسنده پیش‌تر بخش‌ های مختلف آن را به صورت سریالی و در امتداد هم، در فضای مجازی منتشر و این رویه، جمعی از مخاطبان را با خود همراه کرده است.

معین پیش‌ از انتشار این رمان گفته بود: «…به نظرم ما باید از راه‌ های نوین برای جذب مردم به کتاب و کتاب‌ خوانی استفاده کنیم؛ به همین دلیل سعی کردم با توجه به علاقه جوانان به شبکه‌ های مجازی از این شیوه استفاده کنم و خیلی خوشحالم که این کار جواب داد، آن هم در جامعه ‌ای که مردم علاقه‌ ای به کتاب و کتابخوانی ندارند… رمان «قهوه سرد آقای نویسنده» تعداد بسیار زیادی شخصیت دارد که هر کدام از این‌ها دیدگاه متفاوتی دارند و با هم، هم‌ سو نیستند؛ به همین دلیل مخاطب با مطالعه داستان به سرعت با یکی از این شخصیت ‌ها ارتباط برقرار می‌کند و به خواندن کتاب علاقه‌ مند می‌شود…. شخصیت‌ های این کتاب، من، شما و سایر افراد جامعه هستند که حرف‌ های دل ما را می ‌زنند و این نیز دلیل دیگری است که مردم با این رمان راحت ارتباط برقرار می کنند. از طرفی داستان‌ ها ساده اما پرحرف بیان شده ‌اند و مخاطب می‌تواند برداشت ‌های متفاوتی داشته باشد.»

استقبال فوق العاده

در حالی که مراسم رونمایی از رمان «قهوه‌ی سرد آقای نویسنده» روز جمعه (یکم اردیبهشت سال ۱۳۹۶)‌ برگزار شده بود، علاقه‌مندان کتاب، سه روز بعد از این مراسم، صف‌ طولانی خرید تشکیل دادند و همراه با روزبه معین نویسنده محبوب‌شان رکورد زدند.

بنابر اعلام نشر نیماژ، دومین جشن امضای رمان «قهوه‌ی سرد آقای نویسنده» در روز چهارشنبه یعنی پنجم اردیبهشت سال ۱۳۹۶ برگزار شد، که با استقبالی بی نظیر روبرو شد و صف متقاضیان در شرایطی ایجاد شد که از ساعات ابتدایی این مراسم باران و تگرگ می‌بارید اما علاقه ‌مندان، حاضر به ترک صف نشدند.

بدون شک ایجاد صف هفت ساعته برای خرید کتاب در تهران، آن هم در شرایطی که اهل قلم از عدم استقبال مردم به کتاب سخن می‌گویند، می‌تواند اتفاق بسیار مهمی در این حوزه تلقی شود.

به گفته مسئولان نشر نیماژ، در این مراسم چاپ دوم و بخش قابل توجهی از چاپ سوم کتاب به فروش رفته است.

رمان «قهوه‌ی سرد آقای نویسنده» دومین اثر این نویسنده است و چاپ نخست آن در همان مراسم رونمایی به اتمام رسید، لازم به ذکر است که این کتاب جز پرفروش ترین کتب فصل تابستان قرار گرفته و تاکنون از نوبت چاپ بیست و پنجم عبور کرده.

امید است که این روند رو به رشد هم برای نویسنده این کتاب و سایر اهالی قلم اتفاق بی افتد تا شاهد افزایش دوستداران کتاب باشیم.

قسمتی از کتاب

بعضی از حسرت ها قابل دزدیدن نیستن

اولین باری که دزدی کردم هفت سالم بود، شایدم هشت سال، لقمه های همکلاسیم رو می دزدیدم، آخه خیلی خوش مزه بودن، بعد از اون دیگه دستم به دزدی عادت کرد، همه کار می کردم، جیب می زدم، کف می رفتم، دزدی از طلا فروشی که خوراکم بود، کارم به جایی رسیده بود که از پول اشباع شده بودم، ولی می دونید رفقا وقتی دستت کج بشه دیگه هیچ جوره درست نمیشه، من هم تفننی دزدی می کردم!

آخرین باری که دزدی کردم یه غروب چهارشنبه لب ساحل بود، یه کیف زنونه رو از روی شن ها کش رفتم. اما وقتی تو خونه کیف رو باز کردم خبری از پول نبود، پر بود از قلموی نقاشی، رنگ روغن، لوازم آرایش، یه عطر زنونه و یه عکس! عکس زیباترین دختری که تا حالا دیدم، با چشم هایی معصوم و لبخندی دلنشین، تموم شب رو داشتم به اون عکس نگاه می کردم، همیشه دلم می خواست یکی مثل اون داشته باشم، اما خب اون یه دختر زیبای هنرمند بود و من یه دزد!

فردای اون روز دوباره به همون ساحل رفتم تا پیداش کنم، چند ساعت منتظر موندم ولی اون نیومد، من هم به خونه برگشتم، عطرش رو به وسایلم زدم و ساعت ها به تماشای عکسش نشستم و زندگی کردم. با خودم می گفتم کاش حداقل می تونستم آلبوم عکسش رو بدزدم…

جمعه دوباره به ساحل رفتم اما اثری ازش نبود، شنبه رو از صبح تا شب منتظر نشستم، یکشنبه ساحل های کناری رو هم گشتم، دوشنبه و سه شنبه هم خبری ازش نشد.

تا اینکه چهارشنبه نزدیک های غروب دختری رو کنار ساحل دیدم که داشت روی یه بوم نقاشی می کشید، نزدیک شدم و فهمیدم که آره، خودشه، اما نتونستم بهش چیزی بگم. به خونه برگشتم و با اون عطر و عکس زندگی کردم.

چهارشنبه هفته بعد هم باز به همون ساحل رفتم و اون رو تماشا کردم و دوباره بدون گفتن حرفی به خونه برگشتم و مثل شب های دیگه با عکسش حرف زدم، عطرش رو بو کردم و خوابیدم.

شش ماه به همین شکل سپری شد و من فقط چهارشنبه ها اون رو نگاه می کردم، چون از نه شنیدن می ترسیدم، تا اینکه وقتی تابلو نقاشیش تموم شد خودش اومد سمت من و گفت: شش ماه پیش شما کیف من رو دزدیدی و من فهمیدم، ولی واسم سواله چرا بعد از اون هر چهارشنبه اومدی اینجا بدون اینکه چیزی بدزدی.

گفتم: وقتی بچه بودم حسرت لقمه های همکلاسیم رو داشتم و اون ها رو ازشون می قاپیدم، بزرگتر که شدم هر چیزی که حسرتش رو داشتم دزدیدم، ولی بعضی از حسرت ها قابل دزدیدن نیستن، فقط باید از دور نگاه کنی و بری خونه با عکسشون زندگی کنی…

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

14 دیدگاه

 1. خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی کتاب باحالیه

 2. آخر داستان رو دوست نداشتم خیلی کلیشه ای تموم شد
  با توجه به اینکه در طول داستان خیلی مشتاق بودم ولی اصلا پایان خوبی نداشت

  • با شما موافقم
   باورتون نمیشه چه جوری کتاب رو دنبال کردم تا به آخرش برسم
   همه جای داستان داشت خوب پیش میرفت و عالی و کلی هم حال میکردم به قول گفتنی
   ولی انتهای داستان کمی غیر واقعی و کلیشه ای به انتها رسید و من همه ذوق من رو کور کرد و دلم سوخت کاش مثل قسمت های دیگرش ، حساب شده نگارش می شد

   • مشکل بیشتر ما اینه که کتاب و داستان و فیلم خوبو چیزی میدونیم که پایان خوشی داشته باشه این به نظرتون بیستر کلیشه ای نیست؟؟.که همه چی خوب و عالی تموم شه ؟زندگی واقعی همینه توی زندگی واقعی خیلی از عشقا پایان خوشی نداره اصلا ذات عشق همینه یعنی نرسیدن یعنی زجر کشیدن یعنی پایان نداشتن اصلا کلمه هشق میدونین از کجا اومده؟؟عشقه یه علفه که دور ریشه درختا رشد میکنه و باعث میشه درخت خشک بشه اسم عشق از روی عشقه اومده لطفا یکم این دیدتونو عوض کنید که حتمن باید یه داستان پایانش خوب باشه مهم خود داستانه نه پایانش

 3. به نظر من رمانی نبود که نتونی کتاب رو کنار بزاری و لحظه شماری کنی واسه ادامه دادنش،کتاب با یه حالت گنگ شروع شده بود و جمله ها و کلمات نه تنها آدم رو جذب نمی کرد بلکه یه جورایی سرکوب کننده ی حس و حالی که داشتی بود کل داستان سعی شده بود سریع پیش بره و این باعث شده بود که به جزییات پرداخته نشه و کلی گویی بشه
  فقط مکالمات توی آسایشگاه جزئیات توش بود
  آخر داستان هم که مثل آخر فیلمهای ایرانی فقط تموم شده بود همین

  انتظاری که داشتم از یه کتاب پرفروش فراتر از این بود

 4. با شما موافقم
  باورتون نمیشه چه جوری کتاب رو دنبال کردم تا به آخرش برسم
  همه جای داستان داشت خوب پیش میرفت و عالی و کلی هم حال میکردم به قول گفتنی
  ولی انتهای داستان کمی غیر واقعی و کلیشه ای به انتها رسید و من همه ذوق من رو کور کرد و دلم سوخت کاش مثل قسمت های دیگرش ، حساب شده نگارش می شد

 5. من اخرسو نفهميدم بلاخره حرف سام چي بوده؟

  • حرف سام واضح بود. فقط باید طبق گفته ی میکائیل حروف رو کنار هم میذاشتیم….حالا چه حروفی؟
   همون حروف زاید توی صحبت های سام که به خاطر لکنت سام به وجود اومده بودن.
   حالا اگه بیام از اول حضور سام تو داستان تا آخرین حضورش، اون حروف زاید که تو صحبتاش بود رو کنار هم بذاریم ، به این جمله میرسیم : “وقتیکه فکر میکنی پایان داستان رسیده تازه داستان شروع میشه!”
   حالا دیگه برداشتتون ازین جمله با خودتون…

  • وقتی که فکر می کنی به پایان داستان رسیدی تازه داستان شروع میشه …( حروفی رو که سام دچار لکنت شده بذاری بغل هم این جمله ساخته میشه …) شاید میخواد بگه این کتاب تموم نشده و ادامه داره ..

 6. کتاب قشنگی بود ..ارزش خوندن داشت ولی واقعا هدف نویسنده رو از این پایان تلخ درک نمکینم …یهویی همه مردن و مارالم رفت با کسی که خیلی بهش علاقه نداشت ازدواج کرد و همه چیرشم فروخت…آخه چی میشد مثلا بعد از اینکه نگار خودکشی کرد یهویی مارال میفهمید آرمان زندس تو اتاق بغلی زندانی شده نگار دروغ گفته که خودکشی کرده؟بعدم با هم دیگه خوش و خرم زندگی میکردن😅😅…یا مثلا نگار به مارال قبل از خودکشی آرمان حقیقتو میگفت و بعدش هم خودش خودکشی میکرد لااقل آخر داستان فقط نگار میمرد آرمان و مارال خوشبخت میشدن:| اینطوری شاید یکم ضایع بود ولی همه با یه لبخند و حس خوب کتاب رو میبستن…خلاصه که نویسنده ها حس نکنین با یه پایان داغون ارزش کتابتون بالا میره و حرفه ای تر بنظر میرسه..

 7. عااالی بود واقعا قلم قوی و خوبی داشت ولی اخر داستان گنگ تموم شد و حس میکنم همونطور که تو کتاب گفته بود که آرمان دوست داره داستان هاش نیمه تمام بزاره همونطوری تموم کردن.ولی واقعا خوب بود

 8. به نظرم بیشتر شبیه فیلمنامه بود تا رمان! مثه فیلمای ضعیف ایرانی شده بود! مخصوصا اخرش. از روی چند فیلم معروف خارجی هم کپی برداری شده بود.

 9. کتاب خوبی بود . این بستگی به دیدگاه هر فرد موقع مواجه شدن با کتاب رو داره یا اینکه از چه طریقی با کتاب اشنا شده طبعا انتظار فرد از کتاب به همون اندازه متغیره.از نظر من داستان زیاد از حد غم انگیز شد وقتی ارمان و نگار مردن ولی یه تضاد بی معنا داخل داستان بود اونم مکالمه اخر مارال با شهاب که یه پایان گنگ رو رقم زد برای داستان وقتی که مارال و شهاب بعد از این همه داستان به خوبی و خوشی به هم رسیدند این وسط آرمان و نگار چی شدن پس؟
  شاید اگر نویسنده وقت بیشتری برای پایانش میگذاشت داستانش با گیرایی بیشتری تمام میشد

 10. چطوری میتونم دانلودش کنم ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *