قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / معرفی رمان شرلی اثر شارلوت برونته

معرفی رمان شرلی اثر شارلوت برونته

شرلی یک رمان اجتماعی در سال ۱۸۴۹ نوشته شده توسط شارلوت برونته رمان نویس انگلیسی است. رمان شرلی بعد از رمان جین ایر، دومین رمان منتشر شده از خانم برونته می باشد که با نام مستعار کورر بل منتشر شد.

رمان شرلی در یورکشایر (Yorkshire) در دوره ۱۲-۱۸۱۱ در دوران رکود صنعتی ناشی از جنگ های ناپلئون و جنگ سال ۱۸۱۲ نوشته شد. این رمان برای مقابله با ظهور مخالفت ها با تکنولوژی در صنعت نساجی یورکشایر نوشته شده است.

شهرت رمان شرلی منجر شد تا «شرلی» تبدیل به نامی زنانه شود. به شخصیت داستان که هم نام این رمان است نامی داده شده است که پدرش قصد داشت این نام را روی یک پسر بگذارد. قبل از انتشار این رمان، «شرلی» یک نام غیر معمول اما مختص مردان بود –و یک نام غیر معمولی برای زنان بود. امروزه این نام فقط مختص زنان بوده و یک نام غیرمعمولی برای مردان است.

شخصیت های رمان شرلی

چهار شخصیت اصلی با هم در تضاد هستند: دو دوست به نام های کارولین هلستون و شرلی کیلدار، و معشوقه های آن ها، دو برادر به نام رابرت و لویس جرارد مور.

 • رابرت جرارد مور – یک صنعتگر که کارخانه نساجی اش به خاطر جنگ غیرفعال است. درست است که او پسرخاله کارولین است اما به خاطر اینکه او از شهر آنتورپ آمده است او را خارجی می دانند. در طول رمان، رابرت مور دستگاه های اتوماتیک جدیدی که نیاز به نیروی کار کمتری دارند در کارخانه خود نصب می کند و هدف حمله معترضان به تکنولوژی قرار می گیرد.
 • لویس جرارد مور- برادر رابرت، که به عنوان معلم خصوصی دایی شرلی هست.
 • کارولین هلستون – یک زن خجالتی و غیرمطمئن و نیز عاقل و جوانی قابل، برادر زاده «رورند هلستون» و بهترین دوست شرلی.
 • شرلی کیلدار- یتیمی که ثروت زیادی به ارث برده بود. یک زن جوان لجباز، مستقل و مصمم.

سایر شخصیت های رمان به این شرح هستند:

 • رو متیوستون هلستون – دایی کارولین. یک مرد خشن که بی رحم نیست، اما هنوز نسبت به خواهر زاده خود محبت کمی نشان می دهد. ازدواج باعث شده تا او به طور کلی اعتمادش از زنان سلب شود.
 • هورتنز جرار مور – خواهر رابرت و لویس
 • هیرام یورک – یک مالک محلی
 • جو اسکات – مباشر رابرت مور در کارخانه
 • خانم پرایور- رئیس ترسو اما عاقل شرلی، که به همراه شرلی به فیلدهد می رود. که نهایتا معلوم می شود او مادر کارولین است که سال ها پیش گم شده بود.
 • سه کشیش از سه کلیسا – یک جاهل ایرلندی به نام پیتر مالون، جوزف دان با لهجه لندنی اش، و دیوی سویتینگ مهربان.
 • ویلیام فارن – کارگری زحمتکش و صبور. نمونه ای از یک مرد کامل طبقه کارگری در کتاب
CharlotteBrontePortrait
تصویری از شارلوت برونته نویسنده انگلیسی

رابرت مور کارخانه داری بود که بیشتر از هر کارخانه دار دیگری در شهر نسبت به کارکنانش بی رحم بود. او خیلی از آن ها را اخراج کرد، و به ظاهر نسبت به فقیر شدنشان در نتیجه این کار، بی تفاوت بود. در واقع او حق انتخاب نداشت، چرا که کارخانه بدهی زیادی داشت. کارخانه توسط پدرش به صورت ناکارآمدی اداره می شد و در رهن گذاشته شده بود. برادر بزرگتر او تبدیل به یک معلم خصوصی شد، و رابرت را در سودآور کردن مجدد کارخانه تنها گذاشت. او باید افتخار و ثروت خانواده اش را بازیابی می کرد.

همانطور که در رمان آمده است، رابرت منتظر رسیدن دستگاه های اتوماتیکی بود که نیاز به نیروی کار کمتری داشته و او را قادر می ساخت تا کارکنان اضافی را از کارخانه بیرون کند. او کل شب را همراه با بعضی از دوستانش منتظر بود، اما دستگاه ها در مسیر کارخانه توسط کارگران عصبانی کارخانه خراب شد. مشکلات کاری رابرت تا حدودی به خاطر ناآرامی های اوضاع کارگری و حتی بیشتر به خاطر جنگ های ناپلئون  و نیز به خاطر تصمیمات شورای سفارش دهی مبنی بر ممنوعیت تجارت تاجران انگلیسی با بازارهای آمریکایی ادامه می یابد.

رابرت به کارولین هلستون، که به خانه او می آید تا توسط خواهرش، هورتنز زبان فرانسه آموزش ببیند، بسیار نزدیک است کارولین رابرت را می ستاید و او نیز کارولین را دوست دارد. پدر کارولین مرده و مادرش او را ترک کرد و او را نزد دایی اش به نام «رو هلستون» که فردی بومی بود، گذاشت. کارولین بی پول است و رابرت به خاطر اینکه توان پرداخت هزینه ازدواج با او را ندارد، عاشق او نمی شود و فاصله خود را از او حفظ می کند. او به خاطر اینکه باید کارخانه خود را سودآور می کرد مجبور بود به خاطر پول ازدواج کند. این رمان با ازدواج کارولین با رابرت و ازدواج شرلی با برادر رابرت، لویس به پایان می رسد.

رمان شرلی توسط انتشارات سمیر منتشر شده است. برای خرید این کتاب اینجا کلیک کنید.

مطلب پیشنهادی

دن کیشوت،ارزشمند ترین رمان تاریخ ادبیات

اگر اهل مطالعه رمان های قدیممی و فاخر هستید امروز با معرفی یه کتاب خوب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *