قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / فصل تابستان، فصل کتاب و کتابخوانی!

فصل تابستان، فصل کتاب و کتابخوانی!

فصل تابستان، فصل کتاب و کتابخوانی است. روزهای تابستان، روزهای خوب کتابفروشان و ناشران است، روزهایی که کتاب های درسی و کمک درسی به کنار می روند و جایشان را کتاب هایی می گیرد که نه در دانشگاه ها تدریس می شوند و نه در مدارس. همه چیز به سلیقه شخصی و روحیه شما بستگی دارد، اینکه چه کتاب هایی را می پسندید: شعر، رمان، فلسفه، عرفان و… اما پیشنهاد  فروشگاه اینترنتی کاروژ برای این روزهای شما چیست؟ همراه ما باشید!

کتاب یک عاشقانه ی آرام

اثر نادر ابراهیمی

این کتاب داستان زندگی زن و شوهری جوان است که سعی دارند زندگی عاشقانه شان را از خطر روزمرگی نجات دهند. کتاب در سال ۵٧ روایت می شود. گیله مرد معلم ادبیات است که ساواک او را ممنوع الکار کرده است. بنابراین او تصمیم می گیرد داستانی بنویسد و آن را به همسرش تقدیم کند…

تصورم بر این است که نویسنده خودش و همسرش را در قالب شخصیت های کتابش به تصویر کشیده و چیزی که این کتاب را خاص می کند همین است.

در اصل کتاب، موضوع محور نیست بلکه گفتگو محور است و کل کتاب گفتگوی همین زن و شوهر می باشد. با خودم فکر کردم جای کتابی که روابط انسانی را به عارفانه و عاشقانه ترین شکل ممکن بیان کند چقدر در ادبیات معاصر ایران خالی است! تا اینکه این کتاب رو خواندم و به جرات می توانم بگویم این کتاب جزو بهترین کتاب هایی بوده که تا به امروز خوانده ام!

نه فقط داستان جذاب، بلکه اشراف نویسنده به زمان روایت و جملات شاعرانه و شخصیت پردازی بی نقص و تشبیهات قوی همه از نکات مثبت کتاب بود…

کتاب دختری که رهایش کردی

اثر جوجو مویز

کتاب دختری که رهایش کردی نوشته جوجو مویز نویسنده نام آشنای سال اخیر کتاب ایران است که با کتاب من پیش از تو رتبه پرفروش ترین رمان را به خود اختصاص داد. کتاب دختری که رهایش کردی به گونه‌ ای زیبا و نوآورانه داستان خود را که به صورت موازی در دو زمان متفاوت با بازه زمانی ۱۰۰ ساله روایت می‌کند. جوجو مویز موضوع اصلی داستان خود را اشغال‌ فرانسه توسط نازی‌ ها و غارت اشیاء هنری فرانسه توسط آنها قرار داده است. داستان این کتاب درباره دو زن با برخی ویژگی‌ های مشابه است که یکی از آنها به نام سوفی در زمان اشغال فرانسه مجبور است تا از خانواده‌ اش در نبود شوهر در مقابل نازی‌ها محافظت نماید.

زن دیگر لیو نام دارد که در لندن زندگی می‌کند. شوهر لیو قبل از فوت به وی یک تابلو نقاشی هدیه می‌دهد که نمایی از یک زن است و مربوط به یک قرن قبل می‌ باشد و در جریان جنگ از فرانسه به انگلستان منتقل شده است و…

کتاب دختری که رهایش کردی جزو رمان‌ هایی است که نویسنده آن با بهره گیری از خاطرات و حوادث دوران جنگ جهانی دوم حال و هوای خاصی به خواننده داده و فضاسازی بسیار زیبایی را صورت می‌ دهد.

وقتی مهتاب گم شد : خاطرات علی خوش لفظ

اثر حمید حسام

این اثر در بردارنده خاطرات علی خوش‌لفظ، هم رزم احمد متوسلیان، است. نویسنده در این اثر به فراز و فرودهای زندگی شهید خوش‌لفظ و رابطه او با دیگر شهدا که با آنها عقد اخوت بسته بود، می‌پردازد. از این منظر کتاب حاضر روایتی عاطفی و انسانی از خاطراتی دارد که شهید خوش‌لفظ از همراهان و دوستان شهیدش روایت می‌کند که از جمله این شهدا، شهید علی محمدی است.

این را هم بخوان :  کسی که کتاب نخواند سلامت روحی و جسمی‌اش به خطر می‌افتد

در لابه‌لای خاطرات وی، روایت‌های ناب و ناگفته‌ای از همرزمانش دیده می‌شود که بخشی از آن به جاویدان‌ یاد، احمد متوسلیان اختصاص دارد. خاطراتی از عملیات‌های مختلف از جمله والفجر ۴ و ۵، رمضان و مسلم ابن عقیل از دیگر بخش‌های این اثر است. «وقتی مهتاب گم شد» روایت رزمنده‌ای است که از دوستان شهیدش جا می‌ماند و دلیل آن را هم در شهره شدن ‌می‌داند، از این رو تمام تلاش خود را به کار می‌بندد تا در گمنامی به رزمندگان خدمت کند.

علی خوش ‌لفظ در فتح خرمشهر برای شناسایی باید ۱۴ کیلومتر راه می‌رفت و برمی‌گشت. طی دو هفته این کار را کرد تا بتواند گردان‌ها را از آن مسیر عبور دهد، اما در شب ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ وقتی گردان‌ها را می‌برد، مسیر را گم می‌کند، ۷۰۰ نفر در تاریکی شب می‌مانند و در این وضعیت بحرانی که هوا هم مهتابی بوده ناگهان هوا ابری می‌شود و باران می‌گیرد.

و در مقدمه این کتاب آمده است :

رفیقی داشتم که می‌‏گفت: «اینجا ـ جزیره مجنون ـ جای دیوانه‌‏هاست. دیوانه‏‌هایی که عاشق‏ اند. عاشقانی که می‏‌خواهند از راه میان‏بُر به خدا برسند.»

تابستان سال ۱۳۶۵ بود و من با این رفیق راه، راه را گم کرده بودم؛ کجا؟ در جزیره مجنون؛ وقتی که از خط برمی‏‌گشتیم. همان دم‌دمای صبح. گرما بالای سی درجه بود و رطوبت هوا بالای هفتاد درصد و ما برای رهایی از گرما و هوای شرجی، بالا‏پوشمان، فقط یک زیر‏پیراهن سفید و خیس بود.

آنجا، کسی را دیدم که کلاه پشمی زمستانی را تا پایین ابرو پایین کشیده و کنار نی‏زارها دراز به دراز خوابیده بود. نگاه عاقل اندر سفیهی به او کردم و به رفیقم گفتم: «راست گفتی که مجنون جای دیوانه‏‌هاست.» رفیق راه ـ جلیل شرفی ـ گفت: «فعلاً چاره‌‏ای نیست جز اینکه مسیر و راه را از این عاقل دیوانه‏‌نما بپرسیم. از نیروهای اطلاعات عملیات است و بلدِ راه.»

پرسیدم: «اخوی، ما راه را گم کرده‏‌ایم. سه‌‏راه همت کدام طرف است؟»

دو کلمه بیشتر نگفت: «مستقیم برو، می‌‏رسی به همت.»

آن ‏قدر بی‌‏خیال و بی‏‌محل این دو کلمه را ادا کرد که از او خوشم نیامد. در پاسخ خِسّت به خرج داده بود. ولی همین دو کلمه مختصر را با رفیق راهم ـ جلیل شرفی ـ عقب جلو کردیم و سه معنی ژرف از آن بیرون کشیدیم؛ اول اینکه، راه رسیدن به همت راه مستقیم است. دوم اینکه رسیدن به راه مستقیم، همت می‏‌خواهد. و سوم اینکه راه همت، راه مستقیم است و راه مستقیم راه همت. تمام این جملات به یک نتیجه و مقصد می‏‌رسید.

یک ماه بعد، همان‏ جا، از جزیره مجنون، رفیق راهم ـ جلیل شرفی ـ رفت پیش حاج همت و آسمانی شد.

بیست سال بعد، در سال‏‌های بعد از جنگ، همان بلدچی بی‏خیال، که راه مستقیم را نشانمان داده بود، رفیقم شد و در این دنیایی که جز رفاقت خدا، روی رفاقت کسی نمی‌‏شود حساب کرد، آن‏ قدر رفیق شدیم که از او پرسیدم: «مرد حسابی، آن چه‌‏جور آدرس دادن بود؟!» که با این سؤال دست مرا گرفت و به کوچه‌‏های خاطراتش برد؛ از روزگاری که شش‌‏ساله بود و در خرمشهر گم شد تا روزی که شانزده‏‌ساله شد، و بعد از آشنایی با حاج احمد متوسلیان، در مریوان … »

انسان ۲۵۰ ساله

بيانات مقام معظم رهبری درباره‌ی زندگي سیاسي- مبارزاتی ائمه‌ی معصومين عليهم السلام

این را هم بخوان :  کسی که کتاب نخواند سلامت روحی و جسمی‌اش به خطر می‌افتد

این کتاب شامل هفده فصل است که نحوه چینش عناوین فصل‌ها، به صورت ترتیب تاریخی زندگی ائمه(ع)، از دوران پیامبر اعظم(ص) تا دوره امام جواد، امام هادی و امام عسکری(ع) است که بیانات مقام معظم رهبری درباره این سه امام بزرگوار در یک فصل ارائه شده است. محتوای این کتاب به دنبال انتقال مفهومی متعالی از مسیر و مقصد زندگی مجاهدانه ائمه(ع) است و از این رو بیش از آنکه یک کتاب تاریخی صِرف باشد، یک فراتحلیل تاریخی است؛ که به جای شرح و تفصیل وقایع زندگی ائمه، نگاهی کل‌گرا به زندگی هر یک از معصومین با توجه به بستر تاریخی دوره مربوطه و در راستای مقصود واحدی که همه این بزرگواران دنبال می‌کردند، ارائه می‌دهد. لذا آشنایی هر چه بیشتر خوانندگان محترم با تاریخ زندگی ائمه، تنفس در فضای انسان ۲۵۰ ساله را دلنشین تر می کند.

کتاب صد سال تنهایی

اثر گابریل گارسیا مارکز

رمان صد سال تنهایی حاصل ۱۵ ماه تلاش و کار گابریل گارسیا مارکز است که به گفته ی خود در تمام این ۱۵ ماه خود را در خانه حبس کرده بوده است!

جذابیت صد سال تنهایی از عنوان‌ آن آغاز می‌شود. عنوانی که مخاطب را به فکر فرو می برد. تنهایی آن هم صد سال! رمان صد سال تنهایی داستان زندگی شش نسل یک خانواده از اهالی آمریکای جنوبی است که در دهکده‌ای به نام ماکوندو زندگی می‌کنند.

قصه از صحنه اعدام سرهنگ آئورلیانو بوئندیا آغاز می‌شود. درحالیکه مقابل جوخه اعدام ایستاده و خاطرات گذشته اش را مرور می‌کند، یعنی زمان آغاز به وجود آمدن دهکده ماکوندو زمانی که جهان چنان تازه بود که بسیاری چیزها هنوز اسمی نداشتند و برای نامیدنشان می‌بایست با انگشت به آنها اشاره کنی.

در این رمان به شرح زندگی شش نسل خانواده بوئندیا پرداخته شده است که نسل اول آن‌ها در دهکده‌ای به نام ماکوندو ساکن می‌شود. داستان از زبان سوم شخص حکایت می‌شود. سبک این رمان رئالیسم جادویی است. مارکز با نوشتن از کولی ها از همان ابتدای رمان به شرح کارهای جادویی آنها می‌پردازد و شگفتی های مربوط به حضور آنها در دهکده را در خلال داستان کش و قوس می‌دهد تا حوادثی که به واقعیت زندگی در کلمبیا شباهت دارند با جادوهایی که در این داستان رخ می‌دهند ادغام شده و سبک رئالیسم جادویی به وجود آید. ناپدید شدن و مرگ بعضی از شخصیت های داستان به جادویی شدن روایت ها می افزاید.

در رمان صد سال تنهایی جذابیت های خاصی وجود دارد که خواننده رو در اغما قرار می دهد و فقط در آخر کتاب نویسنده موضوع رو برای خواننده روشن می کند به همین خاطر ممکن است، افرادی تحمل این سردرگمی را نداشته باشند و کتاب را چندان جذاب و خواندنی تلقی نکنند.

کتاب پدر پولدار، پدر بی پول

اثر رابرت تی کی یوساکی

کتاب پدر پولدار، پدر بی پول قبل از انتشار آن توسط ۳۴ انتشارات رد شده بود و بعضی ها آنرا  بی ارزش خطاب کرده بودند. اما این کتاب توسط انتشاراتی که توسط خود نویسنده آن تاسیس شد تا این کتاب را منتشر کند توانست در سال ۱۹۹۷ فروشی نزدیک به ۲۶ میلیون نسخه داشته باشد و در لیست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار بگیرد.

پدر پولدار، پدر بی پول داستان مردی است که راه ثروتمند شدن را یکبار برای همیشه به زبان ساده دگرگون کرد. رابرت تی کی یوساکی نویسنده کتاب “پدر پولدار، پدر بی پول” در این کتاب به شرح آموزه هایی که توسط پدرش (پدر بی پول) که یک بازنشسته دولت بود و پدر پولدارش (که یک کارآفرین و سرمایه گذار) بود می پردازد.

این را هم بخوان :  کسی که کتاب نخواند سلامت روحی و جسمی‌اش به خطر می‌افتد

رابرت تی کی یوساکی در ابتدای فصل اول این کتاب می نویسند : ” اکثر مردم به فرزندانشان دائما برای خوشبخت شدندشان نصیحت هایی می کنند مانند “برو درستو خوب بخون تا فردا پس فردا یک جای خوب استخدام بشی و حقوق خوبی بگیری” اما آیا ثروتمندان هم به فرزندانشان چنین نصیحتی می کنند؟ ”

چرا باید این کتاب رو بخونیم؟

اگر می خواهید بدانید ثروتمندان به فرزندانشان چه نصیحت هایی می کنند که آنها هم همانند خودشان ثروتمند و ثروتمندتر شوند باید این کتاب را حتما بخوانید.

شما در این کتاب قوانینی یاد میگیرید که بنیان فکری شما را در مورد ثروت متحول می کند برای مثال چند مورد از آموزه هایی که ثروتمندان به فرزندانشان آموزش می دهند به قول رابرت تی کی یوساکی به شرح زیر است :

برای پول کار نکن، برای یاد گرفتن کار کن.

برای پول کار نکن، پول باید برای تو کار کند.

به جای آنکه استخدام شوید و حقوق بگیرید که کارفرمایتان را ثروتمند کنید خودتان کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید.

مقایسه؛ ابزاری برای انتخاب بهترین تصمیم

و …

این کتاب به زیبایی و با داشتن دو مثال بارز پدر پولدار (ثروتمندان و افرادی که راه ثروتمند شدن را پیدا کرده اند) و پدر بی پول (افراد متوسط و عام جامعه که هرچقدر بیشتر کار می کنند در آخر سال نیز سرجای اولشان هستند) برای شما تشریح می کند که شما برای موفق شدن نیاز به هوش مالی دارید. به گفته رابرت تی کی یوساکی برای ثروتمند شدن شما ابتدا باید یاد بگیرید چطور با پول کارکنید، ادبیات آنرا یاد بگیرید و هوش مالی تنها کلید شماست که به شما در این کتاب آموزش داده می شود.

واقعا مهمه خوندنش؟

این کتاب توسط انتشارات بنامی منتشر نشد. اما محتوای کتاب به قدری قدرتمند بود که توانست در کمتر از یکسال بعد توسط چند انتشارات بزرگ حق انتشار آن خریداری شود.

این کتاب توسط افراد سرشناسی همچون مجری تلویزیون و نفر دوم لیست ثروتمندترین زنان دنیا “اپرا وینفری” توصیه شده (در برنامه ای که رابرت تی کی یوساکی برای اولین بار کتابش را به مردم آمریکا معرفی کرد).

“ویل اسمیت” بازیگر و خواننده مشهور نیز این کتاب را یکی از دلایل کسب ثروتش معرفی کرد.

“دونالد ترامپ” یکی از مشهور ترین ثروتمندان آمریکا و صاحب برج های ترامپ، کتابی با همکاری رابرت تی کی یوساکی نوشتند که حاوی آموزه هایی برای کسب ثروت و موفقیت مالی است.

در نتیجه لازم است قواعد سرمایه و سرمایه‌گذاری را بیاموزیم و در جهت خلق ثروت اقدام کنیم. نویسنده در این زمینه به شدت تحت تأثیر کتاب «ثروتمندترین مرد بابل» قرار گرفته است که قواعد بازی مالی را برای زندگی شخصی و کاری بیان می کند.

امیدواریم با معرفی این شش کتاب ارزشمند بتوانیم قسمتی از اوقات فراغت شما عزیزان را پر کرده باشیم از تمامی شما عزیزان خواهش مندیم با نظرات پربار خود ما را یاری فرمایید تا بتوانیم تجربیات شما عزیزان را در اختیار هم میهنان کتاب خوانمان قرار دهیم.

در انتها یک مژده هم برای کتاب دوستان عزیز داریم، به امید خدا در چند روز آینده با جشنواره سراسری تخفیف تابستانه کتاب در خدمتتان هستیم.

منتظر خبرهای خوب ما باشید…

مطلب پیشنهادی

دن کیشوت،ارزشمند ترین رمان تاریخ ادبیات

اگر اهل مطالعه رمان های قدیممی و فاخر هستید امروز با معرفی یه کتاب خوب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *