قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / فناوری / فروش کتاب های الکترونیکی ۲۰% کاهش یافت.

فروش کتاب های الکترونیکی ۲۰% کاهش یافت.

آخرین اطلاعات بدست آمده حاکی از آن است که مردم کتاب های چاپی را به کتاب های الکترونیک ترجیح می دهند.

به گزارش انجمن ناشران انگلستان، در سال ۲۰۱۶ فروش کتاب های الکترونیکی با موضوعات عمومی در این کشور ۱۷% کاهش یافته است در حالی که فروش انواع کتاب و مجلات چاپی شاهد افزایش ۷% و کتاب کودک ۱۶% بوده است.

همین روند در فروش کتاب های الکترونیکی در سال ۲۰۱۶ در امریکا نیز مشهود است. در نه ماه نخست سال ۲۰۱۶ میزان فروش این نوع کتاب ها با ۱۸٫۷% کاهش همراه شد و در مقابل فروش کتاب های فیزیکی با رشد ۱۱٫۶% روبرو گردید.

به گفته فیل اسکاکس (Phil Stockes) مدیر یکی از بزرگترین شرکت های فعال انگلستان در حوزه کتاب و سرگرمی، کتاب های چاپی مورد علاقه بسیاری از مردم هستند و ناشران نیز با درنظر گرفتن این مهم، سعی در ترویج بیشتر کتاب های چاپی دارند. برای مثال کتاب های کودک و نوجوان از جمله کتاب هایی هستند که خواننده نسخه چاپی آن ها را به نسخ الکترونیکی ترجیح می دهد.

در سال های اخیر کتاب های رنگی طرفداران زیادی پیدا کرده اند و فرهنگ هدیه دادن کتاب به دوستان و نزدیکان رواج بیشتری یافته است. علاوه بر این برخی کارشناسان بر این باورند که مردم در حال کاهش زمان استفاده از موبایل و تبلت بویژه برای مطالعه کتاب هستند.  بعبارت دیگر جوانان انگلیسی در حال کاهش میزان استفاده  و وابستگی به تلفن های هوشمند، تبلت و گجت های الکترونیکی هستند.

طبق گزارش گروه تحقیقاتی یورو مانیتور، بازگشت دوباره مردم به کتاب های چاپی موجب کاهش چشمگیر ۴۰% تولید و فروش کتاب خوان های الکترونیکی بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ شده است.

این را هم بخوان :  کسی که کتاب نخواند سلامت روحی و جسمی‌اش به خطر می‌افتد

“کتاب خوان های الکترونیک در زمان تولد خود یک محصول استراتژیک محسوب می شدند و تعداد بی شماری از آن ها در سال ۲۰۱۱ در سراسر جهان بفروش رفت اما یک سال بعد با عرضه تبلت ها این روند سیر نزولی به خود گرفت.”

براساس آمار مرکز تحقیقاتی Pew، ۶۵% از امریکایی ها در سال گذشته یک کتاب چاپی خوانده اند در حالی که این میزان در مقایسه با کتاب الکترونیک تنها ۲۸% است.

در ایران نیز چند سالی است عرضه کتاب های الکترونیکی مورد استقبال مردم قرار گرفته است و شرکت هایی نیز در این زمینه با عرضه اپلیکیشن های موبایل سعی در گسترش فرهنگ کتاب خوانی الکترونیکی دارند. با توجه به جدید بودن این خدمات در ایران هنوز آمار دقیقی از میزان استقبال مردم از این تکنولوژی و شیوه مطالعه در دست نیست و تعداد محدودی از ناشران اقدام به عرضه کتاب های خود در این سیستم های توزیع نموده اند.

مطلب پیشنهادی

تولد ۲۲ سالگی بزرگترین فروشگاه زمین، آمازون

آمازون بزرگ ‌ترین فروشگاه اینترنتی جهان است که هر آن‌چه فکرش را بکنید در آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *