قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / عمومی / صدای عجیب در آستارا و باقی ماجرا…

صدای عجیب در آستارا و باقی ماجرا…

در چند روز گذشته فیلمی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در این فیلم صدایی عجیب از آسمان شهر آستارا شنیده می شد. برخی از منابع خبری به نقل از ناسا در بیان علت صدای عجیبی که از آسمان آستارا می آمد اعلام کرده اند که شنیده شدن این گونه صداها از آسمان طبیعی است.

ناسا چندین بار اعلام کرده که ایجاد این صدا به علت برخورد ابرها در ارتفاع های زیاد است که به علت تماس امواج و الکترون ها و فوتون های رسیده از خورشید که در میدان مغناطیسی زمین اسیر می شوند و باعث افزایش فشار می شود، هرچند باز هم این سوال مطرح است که چرا قبلا چنین صدایی شنیده نمی شد.

بسیاری دیگر نیز عقیده دارند این صدا در واقع مربوط به اثرات آزمایش سلاح هارپ است.

شنیده شدن صدای عجیب از آسمان در برخی از کشورهای دیگر هم از جمله کشورهای آفریقایی و اروپایی همچنین در آمریکا نیز گزارش شده است. تا به امروز بیش از ۱۰۰۰ گزارش و ویدئو مربوط به این صدای عجیب گزارش شده است.

مدت زیادی است که مردم نیم کره ی شمالی صدایی عجیب از آسمان می شنوند، این صدا برخلاف هام و بلوپ که در فرکانس های زیر هستند یک صدای عادی اما بسیار بلند است که هر از چند گاهی شنیده می شود، به نظر می رسد شنیده شدن این صدا مربوط به ۵۰ سال اخیر است و قبل از آن چنین چیزی اتفاق نیافتاده است.

کشورهای کانادا و سوئد بیشترین گزارش از شنیدن این صدا را دارند، تاثیر این صدا به حدی است که تا به حال بارها در اخبار و شبکه های ملی کشورها درمورد آن گزارش پخش شده است.

نگاهی کوتاه به سیستم هارپ

هارپ تنها سیستمی است که عملا قادر است جهت و زاویه پرتوها را کاملا در کنترل داشته باشد و هر ناحیه از یونوسفر را که بخواهد هدف‌گیری کند. هارپ یک پروژه تحقیقاتی است که برای بررسی و تحقیق درباره لایه یونوسفر و مطالعات معادن زیرزمینی، با استفاده از امواج رادیویی تاسیس شده ‌است. عده‌ای معتقدند این پروژه برای کامل کردن یک سلاح جدید پایه‌گذاری شده است. محل هارپ در نزدیکی استانفورد قرار دارد.

این سیستم در حال حاضر از مجموعه‌ای از آنتن‌های مخصوص تشکیل شده و روی زمین وسیعی، به مساحت ۲۳۰۰۰متر مربع در آلاسکا نصب شده است. این آنتن‌ها امواج مافوق کوتاه ELF/ ULF/VLF را تولید و به یونوسفر پرتاب می‌کنند. آنتن‌های ‌هارپ با پرتاب رادیو فرکانس‌های بالا به یونوسفر می‌توانند ناحیه وسیعی از آن را گرم کنند.

در نتیجه، این ناحیه به تپش افتاده و در اثر آن امواجی تولید و به زمین فرستاده می‌شوند. از میان تاسیسات مشابه آن در دنیا، ‌هارپ تنها سیستمی است که عملا قادر است جهت و زاویه پرتوها را کاملا در کنترل داشته باشد و هر ناحیه از یونوسفر را که بخواهد هدف‌گیری کند.

اصولا امواج آنتن‌ها پس از اصابت به یونوسفر و بازگشت به زمین قادرند نه تنها به عمق دریا بروند بلکه فراتر رفته و به اعماق زمین نیز وارد شوند و عملکرد آنها مانند رادیو ترموگرافی است که امروزه ژئولوژیست ‌ها برای اکتشافات مخازن مختلف شامل گاز و نفت استفاده می‌کنند. وقتی یک موج پایین رادیو ترموگرافی به داخل زمین فرستاده می‌شود به لایه‌های مختلف برخورد کرده و آن لایه‌ها را به لرزه درمی‌آورد.

لرزش، صدایی با فرکانسی مخصوص تولید و به سطح زمین بازمی‌گرداند و ژئولوژیست‌ ها از صدای بازگشتی، قادرند مخازن زیرزمینی را شناسایی کنند.

با این تفاوت که رادیوترموگرافی سیستمی است که با قدرتی به کوچکی ۳۰وات لایه‌های زیر زمینی را به لرزه درآورد و حال آنکه ‌هارپ، سیستم فوق‌العاده پیشرفته‌تری است که همان لایه‌های زمین را می‌تواند با استفاده از قدرتی برابر با یک میلیارد تا ده میلیارد وات بلرزاند.

بدیهی است که هر چه قدرت امواج بیشتر باشد تاثیراتش روی آیونوسفر و اثرات ذره‌بینی آن بالاتر می‌رود.

هرچند در چند سال گذشته صحبت هایی از جمع آوری این سیستم شده بود که همیشه در سوانح طبیعی مضنون درجه یک بود و بیم جهانی بر این بود که نباید از این سیستم استفاده نظامی شود هر چند تا هم اکنون هیچ گزارش مستندی از این سیستم چه در جنبه سوانح طبیعی و چه در مسائل نظامی ارائه نشده و تمامی صحبت ها در حد تئوری و نظریه هست و بهتر است در حادثه اخیر آستارا به صحبت های ناسا اکتفا نماییم و صبوری نماییم تا در آینده نه چندان دور علت این پدیده نمایان شود.

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *