قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / کتاب شازده کوچولو اثر آنتوان دوسنت اگزوپری ترجمه احمد شاملو
شازده گوچولو

کتاب شازده کوچولو اثر آنتوان دوسنت اگزوپری ترجمه احمد شاملو

«شازده کوچولو» روایت عشق است. روایت عشقی گمگشته و از یاد رفته در قیل و قال تکنولوژی و صنعت روز. روایتی است از سر درگمی آدمی که نه راه می‌شناسد و نه هدف دارد. در این کتاب اگزوپری دنیای آدم بزرگ‌ها را به سخره می‌گیرد و آنها را به خاطر فراموش کردن ارزش‌های اصلی زندگی سرزنش می‌کند. اگزوپری در این کتاب می‌خواهد خبر از فوت کودک درون آدم‌ها بدهد. او می‌خواهد در این کتاب از دوست داشتن و عشق ورزیدن بگوید. از اینکه چرا سره و ناسره جایگاهشان در جهان امروز دیگرگونه شده است.

آنتوان دوسنت اگزوپری برای بیان این مفاهیم در کتابش از سبک سوررئال بهره گرفته است. در این کتاب که اثری نمادین می‌باشد؛ سیاره اول: نماد حاکمانی است که می‌خواهند بر تمام دنیا تسلط داشته باشند. سیاره دوم: نماد انسان‌های خودپسند و مغرور است. سیاره سوم: نماد انسان‌های بی‌هدف است

سیاره چهارم: نماد افراد پول پرست است. سیاره پنجم: نماد انسان‌های ایثار گر است که خواسته‌های خود را فدای خواسته‌های دیگران می‌کنند. سیاره ششم : نماد افرادی است که عشق در نظر آنها ارزشی ندارد.

عناصر نمادین دیگری نیز در این اثر وجود دارند. از جمله: مار که نماد مرگ است و می‌تواند شازده کوچولو را به دنیای قبلش بازگرداند، و گل که نماد عشق و محبت است. در این قصه شازده کوچولو به قصد درک حقیقت سیاره خود را ترک می‌گوید و قدم به سفر می‌گذارد.

از ماجراهای زیبا و خواندنی این سفر آشنایی با روباه است. روباه که به شکلی حیرت آور مفهوم دوست شدن و اهلی گشتن را به شازده کوچولو می‌آموزد. در جایی از قصه در جواب این صحبت شازده کوچولو که گفته بود گلش معتقد بوده که در تمام هستی موجود یگانه‌ای است و حالا تنها در یک بوستان هزارها گل در زمین دیده از او می‌خواهد که یک بار دیگر باز گردد و گل‌های باغ را ببیند تا بداند که گل خودش در جهان یکتاست و در همین حین رازی بسیار ساده اما پر تعمق را برای شازده کوچولو فاش می‌کند« اینو بدون که فقط با چشم دل می‌شه خوب دید، اصل چیزها از چشم سر پنهونه، ارزش گل تو عمریست که به پاش گذاشتی.

این کتاب بی نظیر را می توانید از کاروژ بخرید.

منبع: گروه نقد کتاب کاروژ

مطلب پیشنهادی

رمان مسیر سبز،استیون کینگ

تمام سعی و تلاش تیم وبلاگ کاروژ بر این است که انتخاب کتاب را برای …

یک دیدگاه

  1. با ترجمه احمد شاملو بی نظیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *