قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / ریگ روان

ریگ روان

کتاب ریگ روان نوشته دیگری از استیو تولتز، نویسنده کتاب جز از کل است. این کتاب در مورد ترس از زندگی و داستان روایت لیام از زندگی دوستش آلدو است و در واقعه لیام نویسنده کتابی است که در آن بدبختی و ناکامی های رفیقش را به نگارش درآورده. لیام و آلدو دو دوست قدیمی از دوران دبیرستان و هر دو شکست خورده در زندگی هستند.

لیام یک افسر پلیس است و عاشق نویسندگی هست که هم در این امر شکست خورد و هم یک ازدواج ناموفق داشته است که در این کتاب از روابط سردش با زنش تس و روابط پیچیدش با دخترش سونیا می گوید.

آلدو که در واقع قهرمان داستان هست و مرکز توجه داستان قرار دارد یک کارآفرین بد شانس و بدبخت است که از بچگی تا مسن شدنش هزاران بار شکست و آسیب دیده و از هرچه ترسیده به سرش آمده است، که هم فلج می شود و هم به زندان می رود و در آخر…

آلدو در طی داستان چندین بار اقدام به خودکشی می کند که هر بار شکست میخورد و به این اعتقاد می رسد که یک بدبخت جاویدان هست. این رمان به روشی طنز آلود به موضوع ترس از زندگی می پردازد و از جملات نویسندگان بزرگ در طی داستان برای بررسی این موضع استفاده کرده است.

کتاب ریگ روان در سه بخش نوشته شده است که در اول هر بخش جمله ای آمده است:

آه، چه قدر امید، دریا دریا امید – ولی نه برای ما – فرانتس کافکا

این یکی از عادات قدیمی و مسخره انسان است: وقتی راهش را گم می کند تندتر می دود – رولو می

دمی فرو بده با رنج، تا بازگو کنی داستانم را

فلسفه کتاب ریگ روان

این کتاب مثل اثر قبلی تولتز فقط از جملات او نیست، بلکه سرشار از عقاید و نوشته های نویسندگان بزرگ دنیا همچون بودلر، کامو، فروید، کافکا، تولستوى و… است.

این کتاب وجود زندگی، خدا، مرگ و خودکشی را بررسی می کند.

رمان با نشان دادن آلدو یک بیچاره بدشناس شکست خورده که حتى تلاش برای خودکشیش شکست خورده و با سیاه ترین حالت ممکن یک شخصیت مسخ شده ى کافکایى بوجود می آورد که زندگى سیاه تر از او ممکن نیست و براى خودش تنها راه حل را خودکشی می داند.

این را هم بخوان :  کسی که کتاب نخواند سلامت روحی و جسمی‌اش به خطر می‌افتد

البته در طی داستان عقاید او تغییر می کند و طی مکالماتش با مولر که در روال داستان می توان عنوان دانای کل را به او نسبت داد به موضوع فانی بودن و بررسی اینکه مشکلش را که نامعین است با لایتناهی اشتباه گرفته، روبرو می شود. وقتی در پیچ و خم داستان احساس می کند که به یک نیروی معنوی نیاز دارد و با او مکالمه می کند و از هراس هایش به او می گوید و در آخر آلدو با این نیروی معنوی مکالمه می کند و به تمام سوالاتش از علت رنجش، وجود جهنم، علت آگاهى، چرا خدا خودش را نشان نمی دهد را به زیبایى جواب می دهد که در نظرم یک اعتقاد با بینش قرن بیست و یکم است؛ نه یک اعتقاد چند هزار ساله قدیمى.

درباره کتاب ریگ روان

استیو تولتز در اثر اول خودش یعنی کتاب جز از کل تمامی مخاطبین خودش را به هیجان آورد و به همین دلیل توقعات به نسبت از او بالا رفت. بیشتر افرادی که کتاب اول او را مطالعه کردند بی شک شیفته اثر دوم او نیز خواهند شد.

شاید بتوان گفت کتاب ریگ روان همچون اثر جز از کل با شروع طوفانی آغاز نمی شود ولی روند رو به رشد داستان کاملا مشهود است و در میانه داستان خواننده را به تسخیر خود در می آورد و تا انتها از آن لذت می برد. روند داستان در فصول کتاب از گذشته به آینده و برعکس است که این روند هنر و ذوق نویسنده را نشان می دهد پیشنهاد ما این است که این کتاب را از دست ندهید.

به نظر ما ریگ روان واقعا یک شاهکار است…

یکی از ویژگی های تولتز این هست که به صورت کاملا حرفه ای داستانش توسط شخصیت های مختلف دنبال می شود و حتی این امر تا جایی پیش می رود که حتی اگر خواننده با حس داستان ارتباط برقرار نکند حتما دوستدار شخصیت های کتاب خواهد شد و همین قضیه باعث میل به خواندن کتاب می شود. شخصیت های داستان اکثرا عالم بی عمل هستند و دانشی را دارا هستند که به آنها کمکی در زندگی نمی کند چون آنها مهارت زندگی کردن را نمی دانند، در مطالعه کتاب ریگ روان باید صبوری داشت و تا صفحه ۱۰۰ کتاب شاید دو دل باشید نسبت به خواندن آن ولی از همین صفحات داستان شروع به اوج گرفتن می کند و دستان شما را به کتاب می چسباند. اگر هنوز اثر اول نویسنده را مطالعه نکرده اید پیشنهاد ما این است که در ابتدا ریگ روان را بخوانید و بعد از آن از اثر جز از کل لذت ببرید.

این را هم بخوان :  کسی که کتاب نخواند سلامت روحی و جسمی‌اش به خطر می‌افتد

قسمت هایی از کتاب

  • حالا که اینترنت داریم دیگه نمی تونیم بگیم “تو هنوز هیچی ندیدی” چون همه، همه چیز رو تا سن دوازده سالگی دیدن.
  • استعداد به کار گرفته نشده به روح فشار می آره.
  • اغلب پلیس ها کتک خورده های مظلومی هستند در آرزوی انتقام یا چاخان های حقه باز ریاکاری با رویای قدرتی مرگبار.
  • به خاطر آوردن گذشته شبیه تماشا کردن یه فیلم هالیوودیه، محاله توش ببینی شخصیت ها برن توالت.
  • کله خر بازی هم بعد از مدتی یکنواخت می شود.
  • گوش کن استلا، هر بار می شنوم یه نفر چهل سال تک همسر باقی مونده یاد آدمی می افتم که یه تخم مرغ گذاشته رو سرش و هزار کیلومتر را رفته و اسمش تو کتاب رکوردهای گینس ثبت شده. با خودم می گم بارک الله به استقامتت، ولی واسه چی همچین غلطی کردی؟
  • بزرگ ترین ترس من این است که وقتی در حمام هستم یکی بیاید خانه ام دزدی.
  • مردم فوری یک خودکشی را تراژیک می دانند ولی ده ها سال درد و رنج روحی غیرقابل تحمل را که منجر به خودکشی شده در نظر نمی گیرند.
  • بعضی خاطرات شبیه چاله های آبی هستند که هیچ وقت بخار نمی شوند.
  • اگه تو یه پیاده روی هزار کیلومتری یه ترک باشه قد یه پا، پای من میره توش.

دیگر قسمت هایی از کتاب

من بارها زنبور قورت داده م. و سالی حداقل دو بار یه پرنده می خوره به سرم. همیشه وقتی دارم سر یکی داد می زنم می خورم زمین. وقتی پیانو می زنم محاله درش رو انگشت هام بسته نشه. امکان نداره شب بخوام از رو ریل قطار رد بشم و یهو یه قطار بوق زنان نیاد طرفم، محاله موقع رد شدن از وسط محوطه ی چمن فواره ها کار نیفتن. هر نردبانی ازش رفتم بالا یه پله ش زیر پام شکسته. محاله ممکنه روز تولدم مریض نشم. هر بار سفر می کنم یه روز بعد از جشن می رسم به شهر. آخه آدم ممکنه به چندتا زن چاق بگه باردار شدنت مبارک؟

این را هم بخوان :  کسی که کتاب نخواند سلامت روحی و جسمی‌اش به خطر می‌افتد

کورها شنوایی فوق العاده ای دارند و کرها بویایی بی نظیری. فلج ها چه به دست می آورند؟

با سوتومو یاماگوچی بیشتر از هر انسان دیگری احساس نزدیکی می کنم، بدبخت بدشانسی که یک سفر کاری رفت به هیروشیما درست موقعی که بمب اتمی منفجر شد و بعد برگشت به ناگازاکی و به محض رسیدنش بمب دوم افتاد.

قانون تخطی ناپذیر همیشه همین بوده، وقتی به آرزویت می رسی که دیگر خیلی دیر شده.

شاید دلیل نمردنم این باشه که قبلا مرده ام.

واقعیت این است که آدم تا حدی می تواند از خود و زمانی که در اختیار دارد مایه بگذارد، بعدش باید دوستانت را روی صخره های سرد تنها بگذاری. کارهای دیگری داری.

هر روز که زنده بیدار می شوی فاتحی، برو و غنایمت را طلب کن.

حرف آخر

زمان کنونی که در آن حضور داریم به دلیل پیشرفت تکنولوژی و گستردگی شبکه های اجتماعی شاید در فضای مجازی هزاران دوست و همراه داشته باشیم ولی وقتی با خود خلوت می کنیم متوجه می شویم که خیلی تنها هستیم و این تنهایی نتیجه روش های غلطی است که در طی زندگی استفاده کرده ایم و چه بسا اگر این روش را ادامه دهیم به نا کجا آباد خواهیم رسید این کتاب تلگنری به خود خواننده می زند و به او روش درست دیدن زندگی و مهارت زندگی را به نحوی فوق العاده آموزش می دهد، امیدواریم با مطالعه این کتاب دید شما نسبت به چالش های زندگی تغییر کند.

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *