قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / راه ناهموار تمدن

راه ناهموار تمدن

تمدن مفهومی گنگ و پیچیده دارد و به همین علت هر کسی خواسته در این مفهوم بحثی را ایجاد کند و بر همین اساس مجبور بوده از آن تعریفی بدست آورد این تغارف افراد گوناگون که در کنار یکدیگر قرار گرفته بر پیچیدگی موضوع تمدن افزوده است.عمر این واژه کمتر از سه قرن است اما در این عمر کوتاه معانی و و دلالت های بسیار به خود گرفته است و در اخلاقیات تعابیر مختلفی از آن شده. تمدن‌ سازی، یا احیای نظام‌ مند و برنامه ریزی ‌شده تمدن اسلامی، موضوعی چالش برانگیز در گفت‌ و گوهای اندیشمندان مسلمان است. در کنار بحث رایجِ «امکان یا امتناعِ» تمدن‌سازی، شایسته است بحثی اخلاقی نیز در این زمینه باز شود: تلاش برای تمدن‌ سازی چه پیامد های اخلاقی‌ ای در پی خواهد داشت؟ چه مفهومی از تمدن آرمان ما خواهد بود؟ مرزِ تمدن‌سازی با امپریالیسم کجاست؟ این مجموعه مقالات تلاش کرده است تا اشاراتی به این بحث‌ ها داشته باشد.

تمدن مفهومی است دردسرساز. هیچ‌ کس نمی‌ داند این واژه پرشکوه و اسرارآمیز دقیقاً چیست و به چه چیزی دلالت دارد. واژۀ تمدن سرگذشتِ عجیبی دارد؛ تا آنجا که می‌ دانیم، این واژه اولین‌بار در نیمۀ دومِ قرنِ هجدهم، در چند متنِ فرانسوی، در معنایی نزدیک به فهمِ امروزِ ما پدیدار شده است. دربارۀ اولین نویسنده‌ای که واژه را جعل کرده است، هنوز اختلافاتی وجود دارد.

برای عده ای تمدن در شکل کلمه مفرد به معنایی وضع غایی تعالی بشر مطرح بوده است وضعیتی که در مقابل «بربریت» «خشونت» «بدویت» و طبیعت قرار داشته و عموما اروپای غربی و بعدا آمریکای شمالی، مرکز و تجلیگاه آن محسوب شده است. در این نگاه تمدن نوعی معیار یا آرمان اخلاقی است که جوامع و افراد،بعد از گذراندن مراحلی از تکامل و پیشرفت به آن نائل می شوند.تمدن نقطه آخر پیکان تکامل بشری است، پیکانی که در سر دیگر آن بربریت نشسته است.

در هفت مقاله‌‌ ای که در این مجموعه گرد آمده‌ است، تلاش کرده‌ایم تا سویه‌ های اصلیِ تلاش ‌ها در تعریف تمدن و شناخت ابعاد آن را اجمالاً توضیح دهیم.

 

 

• نام کتاب: راه ناهموار تمدن
• نویسندگان: برت باودن، ادوارد تیریاکیان، حمید دباشی و …
• گزینش: محمد ملاعباسی
• ویراستار: سجاد سرگلی
• چاپ اول: تابستان ۱۳۹۵
• تعداد صفحات: ۲۵۶ ص
• شمارگان: ۵۰۰ نسخه
• قیمت پشت جلد: ۱۸ هزار تومان

 

جای دارد از انتشارات ترجمان علوم انسانی بابت نگارش کتاب های ارزشمند تشکر ویژه ای نماییم.

کتاب راه ناهموار تمدن هم اکنون با تخفیف ویژه زمستانه در فروشگاه کاروژ موجود می باشد.

 

برای خرید روی همین نوشته کلیک نمایید

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *