قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / سلامت و زیبایی / روانشاسی / راه حل های مدیریت استرس
مقابله با استرس
مقابله با استرس

راه حل های مدیریت استرس

در هنگام وقوع اتفاقات ناگوار چه احساسی دارید؟ زیاد در مورد سختی ها صحبت می کنید یا خیلی گریه می کنید؟ زمانی فکر می شد که انعطاف پذیری عاطفی، توانایی که بعضی افراد برای مقاومت در برابر استرس دارند، یک هدیه ژنتیکی است. یا شما آن را خوشبخت بوده و آن را داشتید ، یا آن را نداشتید و تلاش می کردید. مطالعات نشان می دهند که نوجوانانی که در امتحانات مردود می شوند احتمال بیشتری دارد که در بزرگسالی افسرده شوند، در حالیکه کشتی گیرانی که می بازند ممکن است که احساس گناه و حقارت بلند مدت داشته باشند. اما تحقیقات روانشناختی اخیر می گویند که انعطاف پذیری عاطفی می تواند توسعه یابد.  در نتایج ۴۶ مطالعه، یک بررسی سیستماتیک از آن چیزی شد که افرد می توانند با شکست کنار بیایند.

راه حل

این مطالعه نشان دادن که سطوح بالاتر از اعتماد به نفس، روش مثبت تری از شرح علت وقوع اتفاقات، و اجتناب از تفکر کمال گرا ارتباط قوی با گزافه گویی در هنگام اشتباه بودن کارها دارد. دکتر جودیث جانسون، یک روانشناس کلینیکی در دانشگاه لید و رهبر نویسندگان این بررسی، می گوید که ما می توانیم انعطاف پذیری ایجاد کنیم. «در دو سوم از مطالعاتی که بررسی کردیم، نشان داده شده است که اعتماد به نفس در تعدیل ارتباط بین شکست و پریشانی اهمیت دارد». او می گوید.

جانسون می افزاید که روش های رفتاری شناختی اثبات شده ای وجود دارد که اعتماد به نفس را افزایش می دهد. نیاز نیست که باور داشته باشید که در داشتن انعطاف پذیری عاطفی خیلی عالی هستید، فقط اینکه بدانید کافی است.  تمام چیزی که نیاز دارید این است که فهرستی از شایستگی های مثبت خود و مثالی از زمانی که آن ها را نشان داده اید، بنویسید.

اینکه چگونه چیزها را بنویسید نیز مهم است: اگر شما موفقیت های شخصی را بیشتر تصادفی بدانید تا به خاطر کار و استعداد خودتان، آنگاه کمتر قادر به استفاده از موفقیت در جهت افزایش اعتماد به نفس خود خواهید بود. اگر، هرچند، بتوانید ناامیدی را با اختصاص آن به عوامل بیرونی، همچون قبول نکردن یک شغل به خاطر اینکه آن ها تقاضای ترکیبی از مهارت های متفاوت را می خواستند، از خود دور کنید، آنگاه شما یک زره عاطفی معادل خواهید شد.

در نهایت، اگر شما گرایش های کمال گرا دارید، آن ها را کم کنید. کمال گرایی استانداردهای سختی را می طلبد که نمی توان در هوای طوفانی زندگی از آن ها گذشت. جانسون می گوید که ما نیاز به تعیین استانداردهای واقعی تری داریم. «افراد را تشویق کنید تا بهترین فردی که می توانند باشند»، او می گوید. «اگر این کار جواب نداد، آنگاه آن ها باید مطمئن باشند که برنامه دومی نیز هست. شاد بودن به قبول شدن در یک امتحان وابسته نیست. تفکر انعطاف پذیر به خصوص در جوانی بسیار مهم است».

او همچنین به خودآگاهی توصیه کرده و می گوید در هنگام استرس به آن توجه داشته باشید. «احساسات منفی باعث احساس ترس طبیعی اولیه می شود، بنابراین زندگی شما را محدود می کند. اگر احساس می کنید که گیر افتادید، کاری انجام دهید که شما را تشویق می کند. باید برای تبدیل این چیزها به یک برنامه مدون، برنامه ریزی کنید – انجام این کار ها حالت منفی شما را از بین می برد، حتی اگر شما کمی کمتر از معمول از آن ها لذت می برید.». سایر تحقیقات نشان می دهند که حمایت دوستان یا خانواده نیز به انعطاف پذیری عاطفی کمک می کند، همانطور که از لحاظ فیزیکی فعال می باشد.

کتاب استرس را سرکوب کن راهنمای مناسبی برای آشنایی بیشتر با استرس و مدیریت آن است. این کتاب در سال ۱۳۹۳ توسط انتشارات لیوسا معرفی شد. شما می توانید برای اطلاع بیشتر از کتاب استرس را سرکوب کن به کاروژ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *