قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / فناوری / خبری از یک میلیارد کیلومتر دورتر…

خبری از یک میلیارد کیلومتر دورتر…

سرانجام بعد از حدود دو دهه، ماموریت نهایی فضاپیمای کاسینی انجام شد و و این فضا پیما شیرجه تاریخی خود را به سمت سیاره زحل انجام داد. ۱۹ سال از زمان آغاز یک اکتشاف فضایی بزرگ می‌گذرد. با انجام ماموریت آخر کاسینی شاهد خاموشی همیشگی آن در چند روز گذشته شدیم اتفاقی که به بمب خبری علم نجوم در این چند روز تبدیل شده.

فضاپیمای ناسا با ورود به اتمسفر سیاره ‌ای که بیش از یک دهه به اکتشاف آن می پرداخت، خود را به کام مرگ برد! فضاپیمای کاسینی بیش از یک دهه را در مدار سیاره زحل و به جستجوی اسرار مخفی منظومه شمسی گذراند. یافته‌ های باور نکردنی کاسینی، دانش بشر را بیش از پیش نسبت به دنیای اطرافش افزایش داد؛ به گونه‌ای که تا پیش از این ماموریت فضایی، دانسته ‌های ما از سیاره زحل در حد بسیار اندکی بود.

ماموریت نهایی فضاپیمای کاسینی در روز جمعه عملی شد و این فضاپیما برای اولین بار وارد اتمسفر زحل شد. با آغاز این ماموریت، لایه‌های بیرونی غول گازی منظومه شمسی سبب شعله‌ ور شدن کاسینی خواهند شد. در این لحظه، فضاپیمای ناسا تمامی ارتباطات خود با زمین را از دست داده و در شروع به سوختن می‌کند.

نابود کردن این فضاپیما در اتمسفر زحل، با تصمیم دانشمندان ناسا اجرا شد. ماموریت نهایی فضاپیمای کاسینی به معنای نابود کردن این کاوشگر در جو سیاره زحل جهت جلوگیری از آلوده شدن قمرهای این سیاره به آلودگی‌ ها و میکروب ‌های احتمالی است. به لطف ماموریت حماسی کاسینی، اکنون ما به اطلاعات خارق العاده ای از دریاچه‌ های مربوط به اقمار انسلادوس و تیتان دست یافته ‌ایم و می‌توانیم مقاصد فضایی آینده را نیز از همین حالا پیش‌بینی کنیم. از آنجا که احتمال دارد این اقمار دارای اشکال ساده‌‌ای از حیات باشند، از فرود آمدن فضاپیمای کاسینی در آنان جلوگیری شده و قرار است که ماموریت نهایی فضاپیمای کاسینی در محلی دورتر از از این اقمار و در سطح زحل به اجرا درآید.

بیل نای Bill Nye  و در فرهنگ عامه مشهور به «بیل نای مرد علم» به عنوان آموزگار علوم آمریکایی، کمدین، مجری تلویزیونی، نویسنده، دانشمند و مهندس مکانیک و معاون انجمن سیاره‌ ای در این باره می‌گوید:

ماموریت نهایی فضاپیمای کاسینی هم شگفت ‌انگیز و هم تلخ است. مطمئن هستم که دستاوردهای علمی این فضاپیما به همین جا ختم نشده و هم چنان ادامه خواهد یافت.

فضاپیمای کاسینی در ۱۵ اکتبر ۱۹۹۷ میلادی به فضا پرتاب شد. زمانی که یک پسرک جوان با نام هری پاتر Harry Potter شروع به جادوگری در فیلم ‌های تخیلی کرد و همزمان با آن یک دامنه جدید با عنوانی عجیب موسوم به «گوگل» Google  برای اولین بار ثبت شد!

در این تلاش ۲۰ ساله، کاسینی توانسته ۲۹۴ مرتبه مدار سیاره زحل را به طور کامل گردش کند. بیش از نیم میلیون تصویر از نقاط مختلف این جهان شگفت‌ انگیز به ثبت رسیده که ۶۰۰ گیگابایت اطلاعات را بدست آورده. اطلاعات به دست آمده توسط این فضاپیما، به انتشار ۴ هزار مقاله علمی مختلف کمک کرده و به گفته‌ ناسا در طی این سال‌ها بیش از ۵ هزار نفر در این پروژه فعالیت داشتند.

تاد بابر Todd Barber به عنوان مهندس پیش‌ رانش فضاپیمای کاسینی در این باره می‌گوید:

من فکر می‌کنم که دستاوردهای شگفت‌ انگیز فضاپیمای کاسینی منجر به افزایش دانش ما از مفهوم «حیات» در منظومه شمسی شد. به عنوان مثال، اصطلاح «دنیاهای اقیانوسی» برای اولین بار توسط کاسینی و همچنین فضاپیمای گالیله Galileo مطرح شد و مسیر تازه ‌ای را برای ماموریت ‌های آینده فضایی به ما نشان داد. به واقع ممکن است اصلی‌ ترین شانس وجود حیات در سایر نقاط منظومه شمسی در همین دنیاهای اقیانوسی باشد.

این فضا پیما موفق شد وجود اقیانوس در اقمار تیتان و انسلادوس را تشخیص دهد. این فضاپیما همچنین به کمک فوران‌ های آبی در دنیای یخی قمر انسلادوس توانست به شواهدی از بلوک‌های ساختمانی حیات دست پیدا کند.

اما در حال حاضر و همانطور که پیش‌بینی می‌شد، سوخت مورد نیاز به راکتور هسته‌ای این فضاپیما تقریبا به اتمام رسیده و هیچ راهی برای سوخت‌گیری مجدد نیز وجود ندارد هر چند این فضا پیما ۹ سال بیشتر از پیش بینی ناسا دوام آورد.

شاید این باور را داشته باشید که ماموریت نهایی فضاپیمای کاسینی و شیرجه پایانی این فضاپیما به اتمسفر زحل، ممکن است موجب نابودی حیات احتمالی در سیاره زحل شود. اما دانشمندان ناسا در پاسخ به چنین پرسشی می‌گویند:

هر قسمتی از این فضاپیما که بعد از ورود به جو این سیاره جان سالم به در ببرد، به اعماق زحل وارد شده و به علت فشار بسیار بالای اتمسفر این غول گازی، ذوب خواهد شد.

نفس های آخر کاسینی

نحوه عملی ساختن ماموریت نهایی فضاپیمای کاسینی بدین شرح بود. حال نگاهی به روزهای پایانی عمر این فضاپیما خواهیم داشت.

پایان ماموریت فضاپیمای کاسینی از روز سه‌شنبه آغاز شد؛ جایی که این فضاپیما آخرین اطلاعات دریافتی خود را در حین گردش به دور قمر تیتان را برای آخرین بار به زمین مخابره کرد.

در ساعت ۲۲:۳۰ روز پنجشنبه ۲۳ شهریور، فضاپیمای کاسینی آخرین تصاویر خود را با عنوان عکس‌های خداحافظی ثبت و ۲۵ دقیقه با تنظیم آنتن‌های خود به سمت زمین، آخرین داده‌ها را برای ما مخابره می‌کند. ناسا می‌گوید که خطوط ارتباطی زمین با فضاپیمای کاسینی تا ۱۴ ساعت بعد از این رویداد نیز باز خواهد ماند و پس از آن، کاسینی برای همیشه به خاموشی می‌رود.

کارشناسان معتقدند که در هنگام سقوط فضاپیمای کاسینی از میان حلقه‌های زحل، اطلاعات ارزشمندی از اتمسفر این سیاره به دست خواهد آمد. این یافته‌ ها می‌تواند ترکیبات بیرونی جو این سیاره را مشخص سازد.

در ساعت ۱۴:۳۰ روز جمعه ۲۴ شهریور، ورود فضاپیمای کاسینی به اتمسفر زحل آغاز می‌شود. در این لحظه، تیم کنترل پرواز کاسینی در آزمایشگاه پیشران جت ناسا در کالیفرنیا، فرمان آخرین پرواز کاسینی را صادر و ماموریت را خاتمه می‌دهند.

بر خلاف ۲٫۵ میلیون فرمانی که تا به امروز به اجرا در آمده، این فرمان قرار است کاسینی را به خاموشی دائمی ببرد. در این لحظه فضاپیمای کاسینی ارتباط خود را با زمین از دست می‌دهد و در فاصله ۱ میلیارد کیلومتری زمین در اتمسفر زحل خواهد سوخت.

ساخت این فضاپیمای شگفت‌انگیز، منجر به کسب دستاوردهای بی‌نظیری از جهان اطراف ما شد. از بارش باران‌های متان در تیتان گرفته تا کشف انرژی فراوان در قمر انسلادوس؛ به هر ترتیب کاسینی به ما نشان داد هنوز چیزهای ناشناخته فراوانی در کهکشان ما وجود دارد که از آن بی اطلاع هستیم.

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *