قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / حقایق جالب دوران جنگ سرد

حقایق جالب دوران جنگ سرد

شاید در نگاه اول به تیتر مطلب نا امید و کسل شوید و از ادامه خواندن آن منصرف شوید ولی پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که زود قضاوت نکنید و با ما همراه باشید،آیا می دانید جنگ سرد چگونه آغاز شد؟ چه عواملی وقوع جنگ سرد را به دنبال داشتند؟ چه کسانی در جنگ سرد دخیل بودند؟ این موضوع بسیار کسل کننده و پیچیده است اما در واقع به طور مختصر می توان گفت که رقابت بین کشورهای شرق و غرب، بین نظام کمونیسم و نظام سرمایه داری را جنگ سرد می نامند. و می توان به تعریفی دیگر خصومت ژئوپلتیکی بعد از پایان جنگ جهانی دوم ما بین کشورهای بلوک شرق به رهبری شوروی سابق و کشورهای بلوک غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا را دوران جنگ سرد نامید. دوران جنگ سرد از سال ۱۹۴۷ تا فروپاشی جماهیر شوروی در سال۱۹۹۱ ادامه داشت.می خواهیم حقایقی جالب از دوران جنگ سرد که شاید تا هم اکنون اطلاعی نداشته اید را خدمتتان اعلام نماییم.

۱- مامورین مرزی و فرودگاهی شوروی به راحتی می توانستند پاسپورت های جعلی را تشخیص دهند و تنها با توجه به میخ منگنه پاسپورت ها به این دلیل که میخ های پاسپورت های واقعی شوروی از فلز بسیار بی کیفیتی ساخته می شدند که خیلی سریع زنگ می زدند. از این رو پاسپورت تقلبی به راحتی قابل شناسایی بود

۲- زنگ های خطر کرایسلر ۶ متری که به منظور حمله هوایی در اطراف مرز های ایالات متحده نصب شده بود به حدی قدرتمند بودند که می توانستند مه را وادار به بارش کنند.

۳- سازمان سیا نقشه ای داشت که طی آن به صورت مخفیانه ریش های فیدل کاسترو از بین برود تا چهراش را نزد مردم خدشه دار نمایند

۴- مقامات جاسوسی شوری فکر می کردند در مرکز ساختمان پنتاگون اتاقی وجود دارد که جلسات بسیار سری در آن برگزار می شود ولی در واقع این مکان تنها یک دکه ساندویچ فروشی بود.

۵- شوروی از معدود کشورهایی بود که علاوه بر داشتن پاسپورت بین المللی، دارای پاسپورت داخلی نیز بود و در واقع شما هر جا که دلتان می خواست نمی توانستید بروید هر چند که امروزه این نوع پاسپورت منسوخ شده.

۶- شوروی و ایالات متحده آمریکا تقریباً بر سر یک برنامه فضایی مشترک به توافق رسیده بودند که با ترور جان اف کندی این برنامه رها شد زیرا مقامات شوروی اعلام کردند که رییس جمهور جدید یعنی جانسون اعتماد و اطمینان نخواهند داشت.

۷- اصطلاح «جنگ سرد» اولین بار توسط جورج اورول در کتاب «مزرعه حیوانات» مورد استفاده قرار گرفت. این کتاب استالینیسم و روش های حکومتی کمونیستی را به روشی کاملا ماهرانه نقد می کرد.

۸- یک خلبان ۱۸ ساله آلمانی به نام ماتیاس راست برای بهبود تنش های بین شوروی و کشورهای غربی با گذشتن از خطوط دفاعی نیروهای این کشور در میدان سرخ شهر مسکو به زمین نشست.

۹- بمب اتمی موسوم به «بمب تزار» قوی ترین و بزرگ ترین بمب اتمی است که تاکنون آزمایش شده است،نیروهای نظامی شوروی سابق این بمب را در قطب شمال آزمایش کردند که ابر تشکیل شده در اثر انفجار آن ۷ برابر بلندتر از کوه اورست بود.

۱۰- در طول جنگ سرد عملیاتی جاسوسی توسط آمریکا برنامه ریزی شد به نام «عملیات بچه گربه». اگر فکر می کنید که این عملیات جاسوسی توسط گربه ها قرار بود انجام شود کاملا درست فکر کرده اید. سازمان سیا بیش از ۱۵ میلیون دلار برای مجهز کردن گربه ها به تجهیزات جاسوسی هزینه کرد.

۱۱-در کل دوران جنگ سرد ۱۱ رییس جمهور بر ایالات متحده حکومت می کردند که عبارت بودند از هری ترومن، دوایت دی آیزنهاور، جان اف کندی، لیندون بی جانسون، ریچارد نیکسون، جرالد فورد، جیمی کارتر، رونالد ریگان و جورج اچ دبلیو بوش.

۱۲- جهان اول در ابتدا به کشورهای غربی متشکل از ایالات متحده، اروپا و هم پیمانانشان اطلاق می شد. جهان دوم نیز شامل شوروی سابق و کشورهای متحدش مانند کوبا و چین می شد. کشورهای جهان سوم نیز کشورهای بی طرف را در بر می گرفت که بدیت ترتیب در آن دوران کشور سوییس جزو کشورهای جهان سوم به شمار می آمد.

۱۳- یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ کره ای در سال ۱۹۸۳ به دلیل ورود اشتباهی به حریم هوایی شوروی مورد حمله قرار گرفت و منهدم شد.این مساله باعث شد که ایالات متحده متقاعد شود استفاده از تکنولوژی جی پی اس را در اختیار عموم قرار دهد.

۱۴-قدرت نمایی دو طرف به حدی بود که ایالات متحده تصمیم گرفته بود برای نشان دادن قدرتش تصمی گرفته بود یک بمب اتمی در ماه آزمایش کند.

۱۵-در این دوران از خرس هایی که تحت تاثیر دارو قرار داشتند برای تست های مربوط به چتر نجات هواپیماهای نیروی هوایی استفاده می شد.

۱۶-سازمان سیا به طریق کاملا ماهرانه متوجه نفوذ نیروی های روسی در کوبا شد و این طور بود که کوبایی ها علاقه مند به بازی بیسبال بودند ولی تعداد زمین های فوتبال افزایش یافت که ورزش مورد علاقه روسی ها بود.

۱۷-هر دو طرف به شدت بر علیه یکدیگر به تبلیغ می پرداختند، حتی نقشه ها طوری ساخته شده بودند که طرف دیگر را بزرگ تر و نزدیک تر از آن چه که بود نشان دهند.

۱۸-شوروی سیاستی به عنوان «شهر بسته» اتخاذ می کرد بدین ترتیب که راه های خروج از شهر بسته می شدند تا خروج غیر نظامیان از شهرها محدود شده و تحت کنترل باشد.

۱۹- یک ژنرال شوروی سابق به نام استانیسلاو پتروف مسئولیت نظارت بر رادارهای کشور را برعهده داشت که ناگهان متوجه می شود که رادار ها آلارم حمله اتمی از جانب ایالات متحده را اعلام کردند. پتروف که مسئولیت تام داشت قبل از این که فرمان حمله متقابل بدهد کمی صبر کرد سپس حمله متقابل را مسکوت گذاشت زیرا فکر می کرد که یک خطای سیگنالی در رادار پیش آمده است و در کمال ناباوری درست فکر می کرد.

۲۰-بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۸ نیروی هوایی ایلات متحده حداقل یک هواپیمای حامل بمب اتمی را در هوا نگه می داشت که به این برنامه «عملیات کنبد کروم» Operation Chrome Dome گفته می شد که در صورت هرگونه تهدید یا حمله سریعا عملیات متقابل را انجام دهند.

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *