قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / فناوری / حقایقی جالب از مترو لندن و سایر متروها

حقایقی جالب از مترو لندن و سایر متروها

متروی لندن یکی از گسترده ‌ترین و شلوغ‌ ترین متروهای شهری است که روزانه تعداد باور نکردنی مسافر را جابه جا می‌کند. مترویی که واقعیت‌های جالبی دارد و شاید اغلب مسافران همیشگی آن هم چیزی درباره‌اش ندانند هم چون اینکه قدیمی ترین شبکه حمل و نقل زیر زمینی جهان است که بهره برداری از نخستین خط سامانه مترو لندن در تاریه ۱۰ ژانویه ۱۸۶۳ آغاز شد، در این مطلب می خواهیم شما عزیزان را با برخی از حقایق جالب این شبکه حمل و نقل کمی آشنا نماییم.

۱- هزینه‌های این مترو از دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی تماما از سوی کمپانی‌های خصوصی تأمین می‌شود.

۲- شبکه ‌ی تونل‌ های این مترو حدود ۴۰۰ کیلومتر بوده، در حالی که فاصله‌ی هال تا لندن تنها ۳۲۸ کیلومتر است.

۳- سالانه ۴۰ میلیون نفر از طریق ایستگاه کنری وارف (منطقه‌ی تجاری شرق لندن) جابجا می‌شوند که به اندازه‌ی دو طول زمین فوتبال است.

۴- این مترو ۲۷۰ ایستگاه دارد.

۵- میانگین سرعت با احتساب توقف در ایستگاه‌ها ۳۳ کیلومتر بر ساعت است. در خطوط شهری گاهی سرعت قطارها به ۹۵ کیلومتر بر ساعت هم می‌رسد.

۶- یک گروه علاقه‌مند به مسائل مرتبط به متروها، ۲۶ سال در رابطه با ۹/۵ کیلومتر از دیوارهای کاشی شده‌ی قدیمی این مترو تحقیق و آن را در یک کتاب گردآوری کردند.

۷- از سال ۲۰۰۸ مصرف الکل در تمامی وسایل نقلیه انگلیس از جمله مترو قدغن شده است.

۸- نزدیک‌ ترین دو ایستگاه همجوار تنها ۲۶۰ متر از هم فاصله دارند و دورترین ایستگاه‌ها هم در فاصله‌ی ۶/۳ کیلومتری از هم قرار گرفته‌اند.

۹- هری بک، طراح نقشه‌ ی آیکونیک مترو، این طرح را از دیاگرام مدار الکتریکی الهام گرفته است.

۱۰- این مترو در دو بخش جنوبی و شمالی رودخانه ‌ی تایمز گسترده شده است و تنها ۱۰درصد ایستگاه‌ها در جنوب رودخانه قرار گرفته‌ اند.

۱۱- تونل ‌های خط مرکزی به دلیل انحنا های موجود در پلن خیابان‌ های قدیمی لندن، پیچ و خم زیادی دارند.

۱۲- هنگام ساعت شلوغی، شلوغ ‌ترین ایستگاه وار لو با ۵۷۰۰۰ مسافر است.

۱۳- جریمه ی عدم پرداخت کرایه از سال ۱۹۹۴ وضع شد.

۱۴- در روی ستون‌های ایستگاه تمپل (معبد)، نشانه‌هایی شبیه به معبد طراحی شده است.

۱۵- کلمه ‌ی Tube که به شبکه‌ ی متروی لندن اطلاق می‌شود، اوایل قرن بیستم معرفی شد. این کلمه در واقع کوچک شده‌ ی نام مستعار  Two Penny Tube”” است که اولین بار به خط مرکزی به دلیل کرایه‌ ی دو پنی آن داده شد.

۱۶- هر هفته پله برقی‌ های مترو به اندازه‌ی دو بار سفر به دور کره‌ی زمین بالا و پایین می‌روند.

۱۷- در این شبکه ۴۹ ایستگاه غیر فعال وجود دارد، به علاوه یک ایستگاه نزدیک همپ استید که ساخت آن به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه‌ی حفاظت شده ناتمام ماند.

۱۸- بخش‌ های شمالی و غرب لندن به‌طور گسترده‌ای بر مبنای توسعه‌ ی خطوط راه‌آهن زیرزمینی این شهر شکل گرفته‌اند.

۱۹- در طول جنگ جهانی دوم بخشی از خط پیکادیلی برای نگهداری از گنجینه‌های موزه‌ی بریتانیا به‌کار می‌رفت.

۲۰- خط جابیلی تنها خطی است که به تمام خطوط متصل است.

۲۱- لوگوی قرمز و دایره‌ای این شبکه قدیمی‌ترین نام تجاری روزگار مدرن و الهام‌بخش بسیاری از طراحی‌ها در سطح جهان بوده است.

۲۲- حدود ۵۵ درصد از متروی لندن روی زمین ساخته شده است.

۲۳- بیش از ۱۰۰۰ جسد زیر ایستگاه اولدگیت و در گور دسته‌ جمعی بیماران طاعون ۱۶۶۵ دفن شده‌اند.

۲۴- طولانی ‌ترین سفر با یک قطار حدود ۵۵ کیلومتر و بین ایستگاه‌های وست رویسلیپ و اپینگ انجام می‌شود.

*** خالی از لطف نیست که در انتهای مطلبمان به رده بندی بزرگترین و طولانی ترین شبکه های حمل و نقل زیر زمینی جهان اشاره ای داشته باشیم.

۱۰. متروی نانجینگ، چین؛ ۲۲۵ کیلومتر Nanjing Metro

خط متروی نانجینگ، ۲۲۵ کیلومتر طول دارد و در شهر نانجینگ استان جیانگسو چین قرار دارد. این مترو که در سال ۲۰۰۵ شروع به کار کرد، در شهر نانجینگ خدمات ‌رسانی می‌کند. این سیستم مترو ۶ خط و ۱۲۱ ایستگاه دارد که با ۲۰۲ واگن در کلان ‌شهرهای آسیایی فعالیت می‌کند. تعداد مسافران این مترو به ۲٫۲۴۸ میلیون نفر در روز و تعداد مسافران سالیانه‌اش به ۷۱۷ میلیون نفر می‌رسد. این مترو، چهارمین خط متروی بزرگ چین محسوب می‌شود. برنامه ‌هایی برای اضافه کردن لاین‌های جدید و گسترش خطوط این مترو در نانجینگ و نیز اتصال این خط به شهرهای استان «آن‌هوئی» چین نیز وجود دارد.

۹. متروی مکزیکو سیتی، مکزیک؛ ۲۲۵ کیلومتر Mexico City Metro

متروی مکزیکو سیتی ۲۲۵ کیلومتر طول دارد و در مکزیک واقع شده است. این خط مترو، در پایتخت کشور یعنی مکزیکو سیتی و مناطق اطرافش خدمات‌رسانی می‌کند. فعالیت متروی مکزیکو سیتی در سال ۱۹۶۹ شروع شد. این مترو به جای چرخ‌های فولادی از لاستیک‌های بادی استفاده می‌کرد. متروی این شهر ۱۲ لاین و ۱۹۵ ایستگاه دارد که با ۳۵۵ واگن در حال فعالیت است. متروی مکزیکو سیتی روزانه میزبان ۴٫۶ میلیون نفر مسافر است؛ این رقم سالیانه به ۱٫۶۸۵ میلیارد نفر می‌رسد. این خط مترو بعد از متروی نیویورک، دومین خط متروی بزرگ آمریکای شمالی محسوب می‌شود.

۸. متروی گوانگ ژو، چین؛ ۲۴۰ کیلومتر Guangzhou Metro

خط متروی ۲۴۰ کیلومتری گوانگ‌ ژو در شهر گوانگ‌ ژو چین واقع شده است. این مترو در شهر گوانگ ژو و مناطق مجاورش در استان گوانگ‌ دونگ خدمات‌ رسانی می‌کند. شروع کار این خط مترو به سال ۱۹۹۷ باز می‌گردد. این مترو ۹ لاین، ۱۶۷ ایستگاه و ۲۴۲ واگن در شهر دارد. تعداد مسافرانی که خطوط این مترو روزانه جا به جا می‌کنند ۶٫۲ میلیون نفر است؛ این تعداد در سال به ۲٫۴ میلیارد نفر می‌رسد. خط متروی گوانگ ژو از سال ۱۹۹۷ تاکنون، کارکنان این مترو و نیز بستگان درجه یک آن‌ها را به‌طور رایگان حمل می‌کند. برای این سیستم مترو هم برنامه‌هایی برای افزایش لاین و ایستگاه‌ هایش تدارک دیده شده است.

 

۷. متروی مادرید، اسپانیا؛ ۳۰۰ کیلومتر Madrid Metro 

خطوط متروی مادرید، ۳۰۰ کیلومتر طول داشته و در شهر مادرید اسپانیا قرار دارد. این مترو از سال ۱۹۱۹ تاکنون در خدمت مردم مادرید بوده است که از سیستم نوین «قطار سبک شهری» برای رفت و آمد در شهر استفاده می‌کند. قطار سبک شهری نوعی وسیله حمل و نقل عمومی درون‌ شهری است که در آن هر واگن دارای موتور محرک بوده و می تواند به تنهایی یا در کنار دیگر واگن‌ها مسافران را جابجا نماید. سیستم متروی مادرید رکورد پله ‌برقی ‌های جهان را نیز با ۱۶۹۸ پله در دست دارد. بخش ‌های زیرزمینی این مترو به‌قدری بزرگ هستند که گاهاً جشنواره‌هایی خاص در آن برگزار می‌شود. متروی مادرید ۱۳ لاین و ۳۰۱ ایستگاه در شهر دارد. تعداد مسافران روزانه‌ی این مترو به ۱٫۷۴ میلیون نفر و تعداد مسافران سالیانه‌اش به ۵۶۰٫۹ میلیون نفر می‌رسد. از جمله برنامه‌های آتی این مترو می‌توان به گسترش لاین ‌ها و بهبود وضعیت کلی آن اشاره کرد.

۶. متروی سئول، کره جنوبی؛ ۳۳۰ کیلومتر Seoul Subway

متروی سئول ۳۳۰ کیلومتر طول دارد و در شهر سئول کره جنوبی واقع شده است. این سیستم مترو در شهرهای سئول، اینچئون، گینوگی‌دو، چونگچئونگنام‌دو و گانگوون به ارائه خدمات می‌پردازد. خطوط متروی این شهر ۱۸ لاین و ۲۹۱ ایستگاه دارد که ۷۰٪ از خطوطش زیر زمین قرار دارد. مجموع مسافرانی که متروی سئول در روز جا به جا می‌کند، ۸۴۰ هزار نفر است؛ این در حالیست که رقم مذکور در سال به ۲٫۶ میلیارد نفر می‌رسد. از جمله امکانات واگن‌ های این مترو می‌توان به اینترنت وای-فای، اینترنت پر سرعت نسل چهارم ۴G، سیستمی هوشمند برای ارسال سیگنال برنامه‌های تلویزیونی بر روی تلفن‌های همراه  BMB و وایمکس داخلی اشاره کرد. همچنین طبق نظر کارشناسان، متروی سئول در میان تمیزترین متروهای جهان قرار دارد. ارائه‌ی بلیط با فناوری NFC و نیز مشاهده‌ی برنامه‌ی سفر مترو با استفاده از تلفن همراه در دسترس است. از جمله برنامه‌های توسعه‌ی آینده‌ این خط مترو می‌توان به نصب نمایشگر بر روی درب واگن‌ها و در سکوها و نیز لاین‌ها و واگن‌های اضافه اشاره کرد.

۵. متروی مسکو، روسیه؛ ۳۴۰ کیلومتر Moscow Metro

طول متروی مسکو به ۳۴۰ کیلومتر می‌رسد و در شهر مسکو روسیه قرا دارد. این خط مترو در مسکو و شهرها و حومه‌های اطرافش فعالیت می‌کند. متروی مسکو ۱۲ لاین و ۲۰۰ ایستگاه دارد. روزانه ۹٫۷ میلیون مسافر و سالیانه ۲٫۴۵ میلیارد مسافر از طریق قطارهای این مترو جا به جا می‌شوند. عمق این مترو در ایستگاه «پارک پوبدی» شهر مسکو به ۷۴ متر می‌رسد که به‌همین دلیل، مترویی زیرزمینی محسوب می‌شود. از جمله برنامه‌های توسعه‌ی آتی این خط مترو می‌توان به گسترش ۱۵۰ کیلومتری خطوطش اشاره کرد که متروی مسکو را به سومین متروی طویل جهان بعد از متروهای شانگهای و پکن تبدیل خواهد کرد.

۴. متروی نیویورک، آمریکا؛ ۳۸۰ کیلومتر New York City Subway

خط متروی ۳۸۰ کیلومتری نیویورک واقع در شهر نیویورک آمریکا است. این مترو از بخش‌ های مختلف آن از جمله بروکلین، کوئینز، منهتن و برانکس به حمل و نقل مسافران می ‌پردازد. خط متروی نیویورک ۳۴ لاین و ۴۶۹ ایستگاه دارد. این خط مترو وظیقه‌ی جا به‌جایی روزانه ۵٫۵۹۷٫۵۵۰ نفر و سالیانه ۱٫۷۵ میلیارد نفر را دارد. این مترو که ۷ روز هفته را ۲۴ ساعته مشغول به خدمات‌ رسانی‌ است، شلوغ‌ ترین خط متروی دنیای غرب محسوب می‌شود. متروی نیویورک در نظر دارد تا سال ۲۰۱۹ سیستم پرداخت بلیط بدون تماس خود را راه‌اندازی کند. از دیگر برنامه ‌های این خط مترو می‌توان به افزایش ۳۰۰ واگن بیشتر به ناوگان ترابری‌ اش اشاره کرد.

۳. متروی لندن، بریتانیا؛ ۴۰۰ کیلومتر London Underground

در مورد متروی لندن در ابتدا مطلبمان به صورت کامل توضیح داده شد.

۲. متروی پکن، چین؛ ۵۵۵ کیلومتر Beijing Subway

متروی ۵۵۵ کیلومتری پکن در شهر پکن چین قرار دارد. این مترو، دومین خط متروی بزرگ و طویل جهان محسوب می‌شود. متروی پکن در سال ۱۹۶۹ افتتاح شد و خطوطش بیشتر مناطق پکن را در بر می‌گیرد. این مترو ۱۸ لاین و ۳۳۴ ایستگاه دارد. تعداد مسافرانی که این مترو در روز حمل می‌کند ۹٫۲۷۸ میلیون نفر و تعداد مسافران سالیانه‌ اش چیزی در حدود ۳٫۲۵ میلیارد نفر است که همین موضوع متروی پکن را به شلوغ ‌ترین خط متروی جهان تبدیل کرده است. طبق برنامه ‌ریزی ‌های انجام شده، به‌ زودی۱۰۵۰ کیلومتر دیگر بر خطوط ریلی این مترو اضافه خواهد شد؛ زیرا خط متروی فعلی پکن، پاسخگوی نیازهای این شهر نیست.

۱. متروی شانگهای، چین؛ ۵۸۷ کیلومتر Shanghai Metro

متروی شانگهای ۵۸۷ کیلومتر طول دارد و در شهر شانگهای چین واقع شده است. این مترو صدر فهرست بزرگترین و طویل‌ ترین خطوط متروی جهان است. متروی شانگهای در سال ۱۹۹۳ شروع به کار کرد. این مترو هم در مناطق شهری و هم مناطق حومه‌ای که تعدادش مجموعاً به ۱۳ منطقه می‌رسد، در حال فعالیت است. متروی شانگهای با در اختیار داشتن ۱۴ لاین، طولانی‌ ترین خط متروی دنیا و با ۳۶۴ ایستگاه دومین متروی بزرگ جهان به‌ لحاظ تعداد ایستگاه است. متروی شانگهای روزانه میزبان ۱۰ میلیون مسافر است. از برنامه‌ های آینده‌ی این خط مترو می‌توان به افزایش ۴ لاین جدید برای اتصال به دو خط متروی دیگر در استان جیانگسو چین اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *