قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / جدال بین کتاب های چاپی و کتاب های الکترونیکی!

جدال بین کتاب های چاپی و کتاب های الکترونیکی!

تحقیقات نشان می دهد درصد فروش کتاب های الکترونیکی کاهش یافته (در مقایسه با کتاب های چاپی) است و آثار چاپی محبوبیت خود را بازیافته اند.

اتحادیه ناشران «بریتانیا» اعلام کرد فروش آثار الکترونیکی ۱۷ درصد کاهش و فروش آثار چاپی ۸۸ درصد افزایش یافته است و این روند رو به افزایش هست.

برای دستیابی به اطلاعات در دنیای امروز دیگر به منابع قدیمی همچون گروه های خرده فروش یا داده های تحقیقی «نیلسن» تکیه نمی شود و تمام سعی و تلاش محققان بر این است که در کنار منابع قدیمی از فروشگاه های اینترنتی جهانی همچون «آمازون» اطلاعات کسب نمایند تا بتوانند تحقیقات دقیق تری داشته باشند.

می توان شروع تحول کتاب های الکترونیکی را از تاسیس سایت «کیندل آمازون» در سال ۲۰۰۷ دانست. شرکت «بارنز اند نوبل» که از دهه ۶۰ میلادی شروع به فعالیت کرده بود توانست در سال ۲۰۰۹ دوش به دوش آمازون فعالیت کند و چه بسا در برخی از ایالات آمریکا از محبوبیت بیشتری برخوردار است. در دهه اول قرن ۲۱ با پیشرفت تکنولوژی در بازار جهانی شرکت های مختلفی همچون اپل با معرفی نرم افزاری اختصاصی برای خواندن کتب الکترونیکی اقدام کردند.
این روند رونق کتب الکترونیکی در آمریکا بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ حدود ۱۲۶۰ درصد افزایش یافت و طبق گزارش موسسه گارتنر که در بیش از ۸۵ کشور جهان کارهای پژوهشی انجام می دهد، از افزایش ۷۰ درصدی خوانندگان کتاب های الکترونیکی در سال ۲۰۱۱ در سطح جهان خبر داد.

این روند پیشرفت ادامه داشت، تا جایی که وب سایت آمازون در ژانویه سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که فروش آثار الکترونیکی از آثار چاپی پیشی گرفته و پیرو آن آمار موسسه «نیلسون» نشان می داد فروش آثار الکترونیکی ایالات متحده آمریکا از ۶۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۰ به ۱۶۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۱ رسیده که نشان از رشد ۱۳۹ درصدی می داد این آمار در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۰ درصد و در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۳ درصد افزایش یافت البته نکته ای که نیاز به یادآوری است این آمار شامل کتبی می شد که دارای شابک بودند و حتما تعداد کتاب های الکترونیکی بدون شابک تعداد بیشتری را به خود اختصاص داده بود.

این را هم بخوان :  کسی که کتاب نخواند سلامت روحی و جسمی‌اش به خطر می‌افتد

با افزایش اندازه صفحه تلفن های هوشمند سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ تغییر بزرگ دیگری نیز در این صنعت ایجاد کرد. بنا بر تحقیقات موسسه «نیلسن» با افزایش اهمیت تلفن های هوشمند درصد افرادی که از روی تبلت یا تلفن خود کتاب می خوانند از ۲۴ درصد به ۵۴ درصد افزایش یافت.

این موضوع نشان می دهد بسیاری از خوانندگان جذب تلفن همراه جدید خود هستند، نه آثار الکترونیکی. اتحادیه ناشران در «بریتانیا» گزارش داد فروش آثار دیجیتال در سال ۲۰۱۵ کمی کاهش و فروش آثار چاپی افزایش یافته است. آنان در بیانیه خود اعلام کردند: «خوانندگان از در دست گرفتن کتاب، که ممکن است به صورت دیجیتال ترجمه خوبی نداشته باشد، لذت بیشتری می برند.» البته از یاد نبریم دلیل پیشرفت فروش آثار چاپی در سال ۲۰۱۵ محبوبیت کتب رنگ آمیزی برای بزرگ سالان بود. چاپ این آثار نیز فقط به شکل چاپی میسر است و در حالت الکترونیک کاربرد خود را از دست خواهند داد.

در هر صورت جدال کتب الکترونیکی و چاپی همچنان ادامه دارد. فاصله و برتری کتب الکترونیکی کمی کاهش یافته است. در این صورت باید منتظر ماند و دید این رقابت نزدیک به نفع کدام یک به پایان خواهد رسید و شرایط در ۲۰ ساله آینده چطور خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *