قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / تنگسیر

تنگسیر

اگر اهل فیلم باشید مخصوصا فیلم های ایرانی قدیمی حتما نام تنگسیر برای شما آشناست. فیلمی جذاب و دیدنی که محصول سال۱۳۵۲ ساخته امیر نادری که بهروز وثوقی نقش اصلی فیلم را بر عهده داشت، این فیلم در زمان خود به حدی خوش درخشید که جایزه بهترین بازیگر را نیز از جشنواره دهلی نو در سال ۱۹۷۵ را نیز دریافت کرد. از فیلم می گذریم و به داستان فیلم که از کتاب تنگسیر  ناصر چوبک گرفته شده است می پردازیم.

یک داستان بسیار زیبا با متنی روان که در تنگسیر از شهر های جنوبی کشور رخ می دهد و داستان زندگی مردی درستکار و راستین و تنومند است که در زمانی با انگلیسی ها جنگیده و مدتی نیز برای انها کارگری و آهنگری کرده و مقداری از در آمدش را پس انداز کرده بود و چند نفر با حیله گری به بهانه شراکت پولش را می گیرند و نه خبری از سود پول می شود نه اصل آن، مرد داستان ما به داروغه، آخوند و شریکش مراجعه می کند ولی همه آنها منکر می شوند که اصلا از او پولی گرفته اند وقتی که نه راه پس دارد نه پیش تصمیم می گیرد خودش حق خودش را بگیرد تفنگش را که از زمان قدیم پنهان کرده بود را آماده می کند و انتقام می گیرد و در پایان داستان با خانواده اش فرار می کند.

در مورد کتاب تنگسیر

علت محبوب شدن این کتاب این است که تمامی مردم قهرمانان را دوست دارند و در این بین آنان که پیروز می شوند را بیشتر می پسندند و بر سرشان تاج قهرمانی می گذارند.

قهرمان این کتاب زار ممد است که داستانی واقعی است که در پنج شش صفحه می توان کتاب را شرح کرد ولی صادق چوبک با تبحر خود در شخصیت پردازی فوق العاده با پرداختن به موقع به جزییات داستان باعث طولانی تر و زیباتر شدن کل داستان شده است.شاید ما در ذهن خود با هزاران دلیل خود را از انجام کاری که زار ممد کرد سر باز زنیم ولی ته دلمان از کاری که او کرد رضایت داریم و می دانیم که کار درست را انجام داد. در هر داستانی قهرمانش اصول خود را دارد که نمی تواند از آن خارج شود و زار ممد در طی داستان دلیل انتقام گرفتنش را به همسرش این گونه جواب می دهد:

اگر اینکارو نکنم دیوونه میشم، سر میذارم به صحرا، نباید همینجوری ولشون کرد که باز یه بدبخت دیگه گیر بیارن و به روز سیاه من بنشونن.

 

از طرفی دیگر قهرمان کتاب تنگسیر را می توان با پرنس میشکین قهرمان رمان ابله از داستایوفسکی مقایسه کرد هر دوی این قهرمانان در نظر اطرافیان خود دیوانه محسوب می شدند ولی در انتها محبوب می شوند.

در این کتاب راه های فراوانی پیش روی قهرمان گذاشته می شود از جمله واگذار کردن ظالمان به تیغ برهنه حضرت عباس یا عریضه نویسی به پایتخت ولی قهرمان کتاب خوب می داند که این خانه از پای بست ویران است و جوابی نخواهد گرفت به همین خاطر تفنگی که سالها و از زمان همراهی با محمد علی دلواری قهرمان تنگستانی که جانانه با استعمار انگلیس مبارزه کرده بود را بیرون می آورد و روغن کاری می کند چون خوب می داند روش انتقام گرفتن چگونه است.

این قهرمان همانند دن کیشوت قهرمان کتاب سروانتس نیست که با چوبی نازک به عنوان نیزه و اسبی خسته در مقابل رئالیست قرار دهد زار ممد که در انتهای داستان لقب شیر ممد را می گیرد از دل واقعیت بر می خیزد و تفنگی واقعی و انتقامی واقعی می گیرد و در پایان آزاد و سرخوش راهی زندگی تازه می شود و این است علت ماندگاری و جذاب بودن این کتاب .

 

معرفی نویسنده

صادق چوبک در تیرماه ۱۲۹۵ در بوشهر چشم بر جهان گشود و در سال ۱۳۷۷ در برکلی چشم از جهان بست طبق وصیتی که کرده بود جسدش را سوزاندند.

چوبک را همراه بزرگ علوی و صادق هدایت پدر داستان نویسی نوین ایران می دانند.

از نوشته های مشهور او می توان به انتری که لوطی اش مرده بود، سنگ صبور و تنگسیر اشاره کرد.

اکثر آثار چوبک در مورد تیره بختی های مردم فقیر جامعه و مبارزه با خرافات و نادانی و جهل می باشد و البته راهی برای درمان این بلایا.

چوبک در امر ترجمه نیز دستی داشته و اثر معروف پینوکیو را با نام آدمک چوبی به فارسی برگردانده است.

مطلب پیشنهادی

دن کیشوت،ارزشمند ترین رمان تاریخ ادبیات

اگر اهل مطالعه رمان های قدیممی و فاخر هستید امروز با معرفی یه کتاب خوب …

2 دیدگاه

  1. سلام
    این فیلم عالیه
    به همه توصیه میکنم

  2. یکی از بهترین کتاب هایی که باید خوانده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *