قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / سلامت و زیبایی / روانشاسی / تقویت اراده و مبارزه با بی حوصلگی با ۱۵ راهکار ساده

تقویت اراده و مبارزه با بی حوصلگی با ۱۵ راهکار ساده

برای تقویت اراده و مبارزه با بی حوصلگی و کاهش یا از بین بردن آن باید با توجه به هر یک از عوامل تاثیرگذار، راه و روش مناسب و راه کار عملی خاصی را اتخاذ کرد. عوامل مختلفی همچون، نداشتن هدف، نداشتن برنامه صحیح، ضعف و سستی اراده، داشتن افکار منفی و عدم توجه به توانایی‌ ها و استعدادهای خویش، خود کم بینی و غیره در ایجاد کم حوصلگی نقش دارند. بنابراین برای مبارزه با این روحیه و کاهش یا از بین بردن آن باید با توجه به هر یک از عوامل تاثیرگذار، راه و روش مناسب و راه کار عملی خاصی را اتخاذ کرد، بدین منظور به نکات و مطالب زیر توجه کنید.

۱۵ راهکار شامل:

۱ – قبل از هر چیز با توجه به توانایی ‌ها و استعدادهای خویش هدفی معقول و قابل دسترسی و مطابق با شرایط و امکانات موجود برای خود ترسیم کنید.

۲ – به منظور رسیدن به هدف مورد نظر از یک برنامه مدون و جدول زمان بندی شده ‌ای استفاده کنید و خود را مقید به انجام آن کنید.

۳ – اگر افکار منفی و احساس ضعف و خودکم بینی باعث کم حوصلگی شما شده است، با به خاطر آوردن توانایی‌ ها و استعدادها و موفقیت های گذشته خویش و توجه به نقاط قوت زندگی، یاس و ناامیدی نسبت به آینده را به امیدواری و خوش بینی نسبت به آینده تبدیل کنید.

۴ – یاد خدا و توجه و توکل به ذات مقدس لایزال الهی و طلب کمک و یاری از او نقش موثری در ایجاد آرامش و امید به آینده دارد، بنابراین یاد و توجه و توکل به خداوند را در انجام کارها فراموش نکنید.

۵ – باید علل و عوامل ضعف اراده خویش را بشناسید. توجه کنید ضعف اراده غالبا در عدم اعتماد به بینش و تفکر، عدم شناخت خویش، با ارزش تلقى نکردن خود، عدم امنیت روانى، عدم تدبیر عقلانى در تشخیص امور و تمیز دادن امور از هم، شکست هاى گذشته و عوامل باز دارنده رشد و قوت نفس مانند محرومیت، سرزنش و رنج ‏هاى مستمر ریشه دارد. زدودن هر یک از این عوامل در پرتو سرمایه گذارى و برنامه ریزى ممکن است.

۶ – باید باور کنید مانند دیگر انسان‏ ها از توانمندى ‏هاى بسیار برخوردارید. فراموش نکنید نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بیش‏ تر است. تصمیم خوب در پرتو تکیه بر قوت‏ ها، جبران ضعف‏ها و احساس توانمندى شکل می ‏گیرد.

۷ – بکوشید براى هر رفتارى انگیزه‏ اى قوى داشته باشید و به ویژه از آثار مثبت تصمیم‏ گیرى ‏ها و رفتارهاى خاص خویش به طور کامل آگاه شوید.

۸ – در موقعیتى که به سرزنش و متهم شدن به ناتوانى و ناپختگى می‏ انجامد، قرار نگیرید. براى تصمیم ‏گیرى ‏ها و اقدامات خویش، امنیت روانى فراهم آورید تا بتوانید به آرامى در برابر دیگران یا همراه آنان ابراز وجود کنید و برجستگى فکرى و فعالیت به جا را از طریق تصمیم آشکار سازید.

۹ – در برابر اراده پولادین انسان همه سختى‏ ها آسان می شود. به استقبال کارهاى به ظاهر دشوار بروید و به خود تلقین کنید می ‏توانید در این امور درست تصمیم بگیرید و افتخار موفقیت در انجام آن‏ها را به دست آورید.

۱۰ – از خواب زیاد، پرخورى و دیگر اسباب تنبلى و سستى اراده بپرهیزید.

۱۱ – تردید در تصمیم ‏گیرى و تاخیر در عمل سبب از دست رفتن منافع معنوى و مادى فراوان می شود و زیان ‏هاى بسیاری را به ارمغان مى‌آورد.

۱۲ – تصمیمات به جا و پر ارزش گذشته‏ خود را به یاد ‌آورید و توجه کنید که چون گذشته براى انجام دادن کارهاى مهم آمادگى دارید.

۱۳ – در تصمیم‏ ها و فعالیت‏ هاى الگوها دقت کنید، در هم سان‌ سازى و الگو پذیرى جدى باشید تا جرات انجام کار بیابید و توان تصمیم‏ گیرى و اجرا در شما تقویت شود.

۱۴ – ورزش مستمر و منظم را که در تقویت اراده بسیار موثر است، فراموش نکنید.

۱۵ – با تصمیم‏ هاى آسان در کارهاى ساده، به تدریج خود باورى و توانمندى را در خویش پدید آورید و راه را براى تصمیم ‏گیرى در امور مشکل و پیچیده هموار سازید.

مطلب پیشنهادی

دوستی صمیمانه بین زن و شوهر، خوب یا بد؟

زن و شوهرها روابط متفاوتی با هم دارند برخی کاملا صمیمی و دوستانه و برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *