قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / فناوری / بیل گیتس، بزرگترین خیر دنیا!

بیل گیتس، بزرگترین خیر دنیا!

بیل گیتس، بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت، با اهدای ۵ درصد از ثروت شخصی خود، بزرگ‌ ترین کمک رسانی قرن حاضر به محرومان را به ثبت رساند. بر اساس گزارش بلومبرگ، این میلیاردر آمریکایی در ششم ژوئن، ۶۴ میلیون از سهام کمپانی مایکروسافت به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار را به خیریه اهدا کرده است. با اینکه گیرنده‌ ی این مبلغ کلان مشخص نشده است؛ اما گیتس تاکنون بخش اعظم کمک‌ های خیریه ‌ی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرده است؛ بنیاد خیریه‌ای که او و همسرش برای اداره‌ ی اقدامات بشر دوستانه‌ی خود از آن استفاده می‌کنند.

این بزرگ‌ترین بخشش سهام مایکروسافت توسط گیتس از سال ۲۰۰۰ به بعد محسوب می‌شود. بر اساس تخمین‌ های بلومبرگ، این میلیاردر ۶۱ ساله‌ آمریکایی در سال ۱۹۹۹، ۱۶ میلیارد دلار از سهام مایکروسافت را به خیریه واگذار کرده بود و یک سال پس از آن نیز مبلغ ۵.۱ میلیارد دلار دیگر را صرف امور خیریه کرد.

بر طبق  یک بررسی از اظهارنامه ‌های مالیاتی دو دهه گذشته، گزارش‌های سالیانه و مدارک بایگانی بنیاد گیتس و بر اساس ارزش سهام در زمان بخشش، بیل و ملیندا گیتس از سال ۱۹۹۴، مبلغ ۳۵ میلیارد دلار صرف امور خیریه کرده‌ اند. گیتس در سال ۲۰۱۰، با همراهی وارن بافت، میلیاردر معروف آمریکایی و پیوستن ۱۶۸ نفر دیگر، تعهد دادند تا بخش اعظم ثروت خود را  در زمان حیات صرف امور خیریه کنند.

گیتس احتمالا بیش از ۷۰۰ میلیون از سهام مایکروسافت را به امور خیریه اهدا کرده است. ارزش این سهام امروزه مبلغی در حدود ۵۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. این بخشش اخیر، شامل ۳۸ درصد از سهام وی در این شرکت و آخرین واگذاری سهام مایکروسافت به امور خیریه است که سهم گیتس را از ۲۴ درصد در سال ۱۹۹۶ به ۱.۳ درصد در حال حاضر کاهش می‌دهد.

گیتس با وجود این حجم عظیم از اقدامات خیریه، همچنان با ۸۶.۱ میلیارد دلار ثروت شخصی، عنوان ثروتمندترین شخص دنیا را در اختیار دارد. این کاهش اندک، بار دیگر جف بزوس، مدیرعامل آمازون را به صدر فهرست میلیاردهای بلومبرگ نزدیک کرده است. بزوس ماه گذشته برای مدت تنها چند ساعت موفق شد عنوان ثروتمندترین شخص دنیا را تصاحب کند. جای دارد در ادامه شما دوستان را با این شخص فرهیخته و انسان دوست کمی آشنا نماییم.

ثروت پولدارترین مرد جهان به فرزندانش نمی رسد !!!

گیتس در برنامه ای تلویزیونی اعلام کرد که ثروتی که در این سال ها جمع کرده است، به سه فرزند خود نمی رسد. بیل گیتس در این برنامه اعلام کرد که ثروت ۷۰ میلیارد پوندی او که در این سال ها جمع کرده است قرار نیست به دو دختر و یک پسر او برسد و افزود که بچه هایش دلیل این کار را می دانند.

بیل گیتس در ادامه صحبتش گفت بچه هایش به وی افتخار می کنند که تصمیم گرفته است بعد از مرگش ثروت ۷۰ میلیارد پوندی اش صرف کارهای خیریه شود تا به ضعیف ترین اقشار جهان کمکی باشد.

بیل گیتس در همین برنامه تلویزیونی اظهار کرد که در عوض این پول قرار است شرایطی را مهیا کند تا بچه هایش به بهترین نحو تحصیلات خود را بگذرانند تا برای آن ها قدم بزرگی باشد که کارهای خود را راه بیندازند.

بیل گیتس و جنگ با پشه مالاریا

مرکز آنها تاکنون تلاش های بسیاری را برای ریشه کن سازی بیماری مالاریا انجام داده است و آنها میلیون ها دلار در این زمینه هزینه کرده اند. مالاریا بیماری کشنده است که بیشتر در کشورهای فقیر فاقد بهداشت شیوع دارد. اما بیل در گذشته نه چندان دور در همایش TED در حالیکه بزرگترین مدیران شرکت های کامپیوتری جهان حضور داشتند به روش خود همه را متوجه خطرات این بیماری کرد! در اقدامی غیر منتظره درب یک جعبه که حاوی پشه های مالاریا بود را هنگام سخنرانی خود باز می کند و پشه ها در سالن پخش می شوند، در این هنگام او می گوید: “این تنها مردم فقیر دنیا نیستند که باید ترس از مالاریا را تجربه کنند…”

هرچند که تمامی این پشه های مالاریا فاقد آلودگی بوده اند اما بیل گیتس روش خوبی را انتخاب کرده است که به دیگران خطرات این بیماری را گوش زد نماید. مالاریا که از طریق نیش پشه ی آنوفل گسترش می یابد، با توجه به آمار سازمان جهانی بهداشت، سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون نفر را آلوده و نزدیک به ۵۰۰۰۰۰ نفر که بیشتر کودک هستند، از بین خواهد برد. به همین دلیل بنیاد بیل و ملیندا گیتس، سال ها برای مبارزه با این بیماری تلاش می کنند، آنها در سال ۲۰۱۴ نیز ۱۵۰ میلیون دلار برای تولید واکسن این بیماری کمک هزینه پرداخت کرده اند. و در جدیدترین تحقیقات خود بنا دارند در پشه های ناقل بیماری اصلاح ژنتیکی انجام دهند تا از تکثیر پشه های آلوده جلوگیری نمایند.

ریشه‌کنی فلج اطفال تا سال ۲۰۱۹

تا پایان سال ۲۰۱۶ در سرتاسر جهان تنها ۳۷ مورد جدید فلج اطفال گزارش شد، درحالی که در دهه ۱۹۸۰ نزدیک به ۴۰۰ مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده بود. گیتس امیدوار است با وجود اینکه تنها چند صد نفر در جهان به این بیماری مبتلا هستند، فلج‌ اطفال پس از آبله دومین بیماری در جهان خواهد بود که ریشه‌کن خواهد شد. وی در سال ۲۰۱۳ پیش‌ بینی کرد تا ۶ سال آینده این بیماری ریشه‌کن خواهد شد، بیماری که زمانی سالانه ۴۰۰ هزار کودک را فلج می‌کرد.

زبان نیش دار!!!

گیتس زمانی که در مایکروسافت کار می کرد به خاطر زبان نیش دار و پر از طعنه اش شهرت داشت و لحن کلام وی در جلسات و ایمیل هایش نیز معمولا همین گونه بود، اما مخاطب مستقیم وی افراد نبودند. یکی از اشخاصی که با گیتس کار کرده می گوید: «گیتس شاید عصبانی به نظر می رسید اما هیچ گاه ندیدم که با فردی بد صحبت کند.»

عشق پورشه

او علاقه خاصی به خرید مدل های مختلف پورشه داشت و با جنونی وصف ناشدنی پشت فرمان این ماشین ها می نشست. جالب است بدانید که در دوران جوانی خود بارها و بارها به خاطر تخلفات رانندگی جریمه شد و همین مساله او را مجبور کرد که وکیلی را صرفا برای حل این مسائل به استخدام خود در بیاورد. اما گیتس اصول جوانمردی را به خوبی رعایت می کرد و هر زمان با خودروهای پارک شده برخورد می کرد کارت ویزیتش را برای راننده خودروی مقابل می گذاشت تا برای دریافت هزینه با او تماس بگیرد و این مساله با چنان تناوبی اتفاق می افتاد که باعث دهان به دهان شدن یک جمله در منطقه سیاتل شد: بیل [در زمان انگلیسی به معنای جریمه یا صورتحساب] را برای بیل [گیتس] بفرست!!!

ببخش و پولدارتر شو!!!

همه فعالیت های بشر دوستانه گیتس از طریق بنیاد وی انجام نمی شوند و او پروژه هایی را نیز شخصا برعهده می گیرد که می توانند برای شخص وی نیز پول ساز باشند. یکی از این پروژه ها یافتن راهی برای تامین انرژی پاک در تمامی کشورهای فقیر دنیاست. بیل گیتس سالانه میلیاردها دلار را صرف امور خیریه می کند، با این همه، کسب و کارش آنچنان پر سود است، که هرچه بیشتر به دیگران می بخشد ثروتمندتر می شود، علی رغم پول هنگفتی که همه ساله خرج امور بشر دوستانه می کند، خود را خیرترین فرد روی زمین نمی داند.

خداحافظی با سهام مایکروسافت

مایکروسافت دیگر منبع ثروت گیتس نیست و همچنین او دیگر بزرگترین سهام دار این شرکت نیست. گیتس سال هاست که سهام خود در این شرکت را به فروش رسانده و پولش را در کسب و کارهای دیگری سرمایه گذاری کرده و سود حاصل از آنها را نیز به فعالیت های خیریه خود اختصاص می دهد. سلاح پنهان گیتس در سرمایه گذاری هایش مایکل لارسون است که مدیریت کسب و کارش را بر عهده دارد. از همین رو در سال ۲۰۱۴ میلادی، استیو بالمر رسما بزرگ ترین سهامدار این شرکت شد.


“به نظر من عشق و علاقه زياد به تداوم در امر يادگيري عامل بسيار مهمي است. من در دوران كودكي آموختم كه زياد كتاب بخوانم. بیل گیتس”

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

یک دیدگاه

  1. با سلام بنده یک فرزند مریص دارم که برای مداوای او به یک خیر احتیلج دارم لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *