قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / سلامت و زیبایی / سلامت کودک / علم می گوید: با بچه های خود غذا بخورید.

علم می گوید: با بچه های خود غذا بخورید.

چگونه می توانید یک کودک بهانه گیر را وادار به خوردن سبزیجات کنید؟ این سوالی است که بسیاری از والدین ناامید را در تعداد بیشماری از وعده های غذایی به ستوه آورده است.

بعضی ها لقمه ها را در قسمت های لذیذتری از غذا پنهان می کنند، در حالیکه بعضی دیگر روشی سخت تر در پیش می گیرند، به کوچکترها اجازه نمی دهند تا بشقاب غذایشان را تمام نکرده اند، میز را ترک کنند.

یک ایده «جایگزین» که اخیرا تبلیغ شد این بود که والدین به کودکان باج دهند، وقتی آن ها سبزیجات می خورند، به حساب بانکی آن ها پول واریز شود—این ایده در واقع ریشه در تحقیقات دارد.

یک تحقیق در آمریکا در سال ۲۰۱۶ نشان داد که این تکنیک باعث شد، کودکان در سن مدرسه ابتدایی به خوردن سبزیجات تا دو ماه بعد از توقف برنامه ادامه دهند. کودکانی که به مدت بیشتری مورد تشویق قرار گرفته بودند، احتمال بیشتری داشت که خوردن سبزیجات را بعد از پایان واریز پول ادامه دهند.

ایده اصلی در اینجا این است که با این کار کودکان توانایی درک معامله را پیدا کرده و به آن ها یاد می دهیم که مواد غذایی سالم خورده و ارزش پول را بفهمند. بعد از یک مدت، آن ها به خوردن غذا ادامه خواهند داد، نه به خاطر پاداش، بلکه به خاطر اینکه آن ها عادت به خوردن مواد غذایی سالم کرده اند.

آیا یک رژیم غذایی سالم حتما هزینه هنگفتی دارد؟

اما یک تحقیق حقیقتا برای نتیجه گیری و پیشنهاد عملی کافی نیست – به خصوص وقتی که یک گروه کنترلی برای مقایسه پول با سایر انواع مشوق ها، یا اصلا نبود مشوق وجود نداشته است.

و مشوق های مالی می تواند در واقع انگیزه ما را برای انجام فعالیتی که بابتش به ما پول پرداخت می شده، کاهش دهد، و در نهایت علاقه خود را از دست بدهیم. بنابراین، حتی اگر باج دادن به کودکان به صورت نقدی بابت خوردن سبزیجات درابتدا جواب می داد، در بلند مدت این روش پایدار نیست.

آیا بچه هایی که کلم پرورش می دهند، کلم می خورند؟

حتی پاداش های غیرپولی خیلی بهتر نیستند. این عبارت: «اگر سبزیجاتت رو بخوری، می تونی دسر بخوری» در ذهن بسیاری از افراد هست. این، حتی اگر با بهترین نیت ها گفته شده باشد، ممکن است باعث افزایش جذب غذای هدف در کوتاه مدت شود، اما می تواند پیامی اشتباه به دریافت کنندگانش منتقل نماید: «اگر قرار هست که به خاطر خوردن این غذا چیزی گیرم بیاد، پس این غذا واقعا بد است!». این کار نه تنها باعث می شود که دسر به عنوان یک غذای با ارزش محسوب شود – جایزه ای که دریافت می شود – بلکه به کودکان یاد می دهد که غذای هدف را دوست نداشته باشند.

روش های بهتر

پس به جای این، چه کاری می توان انجام داد؟ در ابتدا و گام نخست، زود شروع کنید. شکل گیری علایق غذایی از رحم مادر شروع می شود، و اولین ماه های زندگی در شکل گیری عادت های خوردن مهم است. هرچه کودک بزرگتر می شود، نیاز او به سبزیجات جدید جهت مصرف بیشتر می شود. که ما را به طور منظم به نقطه بعدی می برد.

سبزیجات باید چندبار ، بدون فشار، ارائه شوند – و نباید به خاطر شنیدن «نه» سرخورده شوید. حتی اگر شما اولین پنجره فرصت را از دست دادید، هیچ چیزی از دست نداده اید. والدین ممکن است بعد از اینکه سه تا پنج بار سبزیجات را به کودک ارائه دادند، ناامید شوند اما در واقع، کودکان نوپا خصوصا نیاز دارند تا ۱۵ بار به آن ها پیشنهاد شود.

علم می گوید: با کودکان خود غذا بخورید.

همچنین شما باید به کودکان خود اجازه دهید تا غذا را با تمام احساس خود تجربه کنند – بنابراین سبزیجات را «پنهان» نکنید. بله، پنهان کردن یک دانه  گیاهی در غذای یک کودک بهانه گیر ممکن است یک روش برای خوراندن آن باشد، اما اگر کودک نداند که کدو درونش هست، هیچ گاه خودش کدو نخواهند خورد.  همچنین اگر کودک بفهمد که فریب خورده است ممکن است ه اعتمادش را نسبت به غذا از دست بدهد.

همچنین، نسبت به غذاهای خاصی که ممکن است فکر کنید که کودکتان دوست ندارد، توجه غیرضروری نشان ندهید. بعضی اوقات چیزهایی که دوست نداریم ممکن است باعث شود که فکر کنیم کودکانمان نیز آن ها را دوست نخواهند داشت. علایق غذایی ما طی تجارب قبلی ما شکل گرفته اند، که کودکان این تجربه را ندارند. جایزه دادن و باج دادن معمولا استفاده می شود، به خصوص وقتی که ما انتظار نداریم کودکان غذای ارائه شده را دوست نداشته باشند، اما این کار ممکن است معکوس عمل نماید. در عوض، غذا را در یک فضای مثبت سرو کنید اما عکس العمل طبیعی داشته باشید.

این فقط در مورد آنچه که در بشقاب می باشد، نیست، بلکه در مورد ارتباط با غذاست. بنابراین اگر کودک شما در سن مناسبی است، به آن ها اجازه دهید تا در آشپزخانه کمک کنند. این کار ممکن است باعث بی نظمی و صرف وقت در کارها شود، اما یک روش عالی برای ایجاد یک فضای مثبت نسبت به غذاست.

همچنین خوردن غذا به صورت خانوادگی و مصرف سبزیجات توسط خودتان مهم است. نشان داده شده است که کودکانی که با خانواده غذا می خورند سبزیجات بیشتری نیز می خورند. کودکان همچنین از رفتار بزرگترها تقلید می کنند بنابراین با سرو و مصرف روتین سبزیجات الگوی خوبی باشید.

متاسفانه یک جواب واحد برای اینکه چه چیزی برای کودک شما کار خواهد کرد وجود ندارد، و ممکن است که نیاز به آزمون و خطا وجود داشته باشد. اما این عمل ها می تواند ارتباط مثبتی با همه نوع غذا ایجاد کند، و شما می توانید به کودکان خود کمک کنید زندگی سالم تری داشته باشند – برای خودتان مقداری پول پس انداز کنید در حالیکه در درون آن قرار دارید.

شما می توانید کتاب های متعددی را درباره تغذیه کودکان در کاروژ مطالعه کنید. برای مطالعه این کتاب ها اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *