قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / بابا لنگ دراز

بابا لنگ دراز

امروز می خواهیم شما عزیزان را کمی به گذشته ببریم و با یکی از برنامه های کودک دهه شصتی که از محبوبیت خاصی برخوردار بود آشنا نماییم.
بابا لنگ دراز اثر ماندگار جین وبستر نویسنده‌ مشهور آمریکایی است. بابا لنگ دراز را همان طور که گفتیم اکثرا به خاطر انیمیشن‌ ها، و فیلم هایی که از این کتاب اقتباس شده به یاد می آورند. خصوصا در ایران کارتون بابا لنگ دراز که سال‌ های زیادی از تلویزیون پخش می‌شود و شخصیت جذاب و بامزه‌ جودی ابوت برای همه آشنا و خاطره ‌انگیز است. هر چند کتاب بابا لنگ دراز در واقع برای دختران جوان به قلم آمده بود، ولی امروزه اغلب در زمره ادبیات کودک طبقه ‌بندی می ‌شود.

جین وبستر به مسائل مربوط به حقوق زن و جایگاه زنان در جامعه بسیار پایبند بود و آن را امری مهم می دانست. زنان و دختران جوان به طور کلی شاکله اصلی در نوشته های او هستند، در بابا لنگ دراز هم با جودی ابوت در حالی همراه می‌شویم که شخصیت و افکارش رشد و تثبیت می‌شود و عقاید اخلاقی و اجتماعی اش شکل می‌گیرند. در طول داستان آثار پختگی و استقلال فکری در رفتارش ظهور پیدا می کند.

 

سبک رمان

سبک رمان بابالنگ دراز به روش نامه ‌نگاری نوشته شده است، جروشا ابوت که تا هفده سالگی در نوانخانه جان گریر زندگی می کرده است ناگهان این موقعیت را پیدا می‌کند که به کالج برود و درس بخواند، او موقعیت فعلی خود را مدیون مرد نیکوکاری می داند که ترجیح می‌دهد ناشناس بماند. او تمام هزینه‌ های تحصیل جودی را تقبل می کند و جودی باید در طی این دوران با نامه نوشتن از وضعیت خود او را مطلع کند.

شاد و پر از هیجان

جودی دختری شاد و پر امید است و این باعث می‌شود که نامه‌ های نوشته او هیچ شباهتی به گزارش وضعیت تحصیلی نداشته باشد. او از همه چیز برای بابا لنگ دراز (نامی که او برای حامی‌ اش انتخاب کرده است) می‌نویسد و او را در جریان تمام اتفاقاتی که در کالج می‌افتد و ملاقات ‌هایی که با آدم‌های مختلف می‌کند قرار می‌دهد. جودی تمام سعی خود را می‌کند که بابا لنگ دراز را ترغیب به نوشتن نامه برای خودش کند، یا او را ببیند یا حداقل بفهمد که او کیست اما این آشنایی تا پایان کتاب روی نمی دهد. پایان کتاب قرار است سورپرایز ویژه‌ای برای خواننده باشد، اما به شرط اینکه قبل از کتاب انیمه را کامل ندیده باشید.

پایان کتاب برای خواننده سورپرایز ویژه ای دارد البته به شرط آنکه انیمه آن را ندیده باشید، شما از خواندن این کتاب پشیمان نخواهید شد مخصوصا دختر خانم های نوجوان.

 

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *