قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / کتاب / انقلاب در مزرعه حیوانات

انقلاب در مزرعه حیوانات

جای دارد در رسانه های جمعی به خصوص رادیو و تلویزیون از آثار برگزیده و پرفروش نویسندگان کشورمان چه نوشته های آنها چه نوشته هایی که با زحمات این عزیزان ترجمه شده بیشتر صحبت شود و بهانه تراشی نکنیم که تبلیغات باعث سود دهی به قشری خاص می شود بلکه تبلیغ کتب مختلف باعث ارتقا سطح فرهنگی کشور خواهد شد.

در همین راستا وبلاگ کاروژ توجه شما عزیزان را به خبری که چند روز پیش توسط خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) انتشار یافت جلب می کند. چاپ هجدهم رمان مشهور جرج اورول؛ قلعه حیوانات” با ترجمه امیر امیرشاهی از سوی انتشارات امیرکبیر منتشر شد. این اثر ارزشمند و پرفروش جهانی بوسیله همین مترجم نخستین بار در سال ۱۳۴۸ توسط انتشارات امیرکبیر چاپ شده بود.

«قلعة حيوانات» یا «مرزعه حيوانات» ماجرای حيواناتی است كه در يك مزرعه، كنار هم زندگی می كنند. «ارباب جونز» مالک مزرعه، هريك از حيوانات را به نوعی تحت ستم و استثمار خويش دارد؛ به‌ نحوی كه در داستان سرانجام حيوانات در جريان يك شورش، صاحبشان را از مزرعه بيرون كرده و ضمام امور را خود به دست می گيرند.شکل جدیدی از جامعه ايجاد می شود که آرمان های بزرگی دارد كه هدف آن بهبود شرايط زندگی  حيوانات است.و یکی از اساسی ترین قوانین حکم فرما در مزرعه را یکی بودن و برابر بودن حیوانات میدانند.

داستان ماجرا توصیف می کند که چگونه آرمان ها تغییر می کند و ناپدید می شود و چه حوادثی در پی آن به وقوع می پیوندد.

جورج اوروِل (كه‌ نام اصلی اش اريك بِلر است) به ‌سال ۱۹۰۳ در هندوستان چشم به جهان گشود. مدتی در برمه بود، دو سال در پاريس زندگی كرد. در انگلیس به معلمی و کتاب فروشی مشغول شد در سال ۱۹۳۷ در جنگ مقابل اسپانیا شرکت کرد و زخمی شد و سرانجام در سال ۱۹۵۰ در لندن درگذشت.

 

شخصیت های سیاسی کتاب

اورول امیدوار بود که با نوشتن رمان خود حقیقت سیستم دروغین شوروی را بر ملا سازد. همان طور که گفته شد هر یک از شخصیت های داستان، نماد اشخاص تاریخی هستند. آقای جونز که صاحب مزرعه‌ی اربابی بود نماد تزار روسیه، نیکولای دوم، است. نیکلای دوم ،آخرین تزار روسیه، نشان داده بود از اداره ی ارتش در جنگ جهانی اول عاجز است. او پس از انقلاب ۱۹۱۷ کنار گذاشته شد و چندی پس از آن توسط بلشویک ها کشته شد. میجر پیر، اولین حیوانی است که توسط اورول معرفی می‌شود. او فیلسوفی است که سعی در ایجاد تغییر انقلابی جهت رسیدن به مدینه فاضله دارد. آن طور که مشخص است اورول، شخصیت میجر را بر اساس دو اقتصاددان سیاسی بزرگ،کارل مارکس و ولادیمیر ایلیچ لنین، خلق کرده است. مارکس را پدرِسیستم فکری کمونیسم می‌دانند و لنین به عنوان بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی شناخته می‌شود. نکته ی جالبی که اورول مد نظر داشته است این بوده که میجرِ پیر به هیچ وجه در اثنای سخنان ابتداییش حرفی از ناپلئون و اسنوبال نمی‌زند. لنین هم در وصیت نامه‌ی خودش به همگان هشدار داده بود که نگذارند استالین قدرت را در دست بگیرد.

آثار جرج اورول

از آثار ارزشمند او كتاب‌های آس‌ و پاس در پاريس و لندن، روزهای برمه، و جاده‌ ای به‌سمت اسكله ويگان است. جورج اورول با انتشار قلعه حيوانات در سال ۱۹۴۵ شهرتی بی نظیر در جهان پیدا کرد. تاكنون ‌ميليون‌ ها نسخه از اين كتاب در جهان ‌فروش رفته است. كتاب هزار و‌ نهصد و هشتاد و چهار او هم كه بعد از قلعه حيوانات منتشر شد،شهرتی همچون قلعه حیوانات پیدا کرد.

چاپ هجدهم قلعه حیوانات با ترجمه امیر امیرشاهی در تیراژ ۳۰۰۰ نسخه و به قیمت ۷۰۰۰ تومان (۱۰۹ صفحه) توسط انتشارات امیرکبیر منتشر شد.

لازم به ذکر است که این کتاب را هم اکنون می توانید از فروشگاه کاروژ خریداری نمایید.

مطلب پیشنهادی

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت

کتاب جستارهایی درباره عقلانیت مجموعه مقالاتی پیرامون عقلانیت است که انتشارات ترجمان آن را منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *