قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / سرگرمی / اسباب بازی می تواند برای کودک استرس زا باشد!

اسباب بازی می تواند برای کودک استرس زا باشد!

دوره ی کودکی دوره بازی است. والدین نباید کودک را از این امر محروم کنند و کودک را در معرض خواسته های خود قرار دهند. اما موضوع انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک، خود از اهمیت بالایی برخوردار است که لازم است والدین در انتخاب اسباب بازی به این نکات دقت داشته باشند. یکی از این موضوعات توجه به استرس زا نبودن اسباب بازی برای کودک است.

انتخاب اسباب بازی مطابق هوش کودک

کودک تازه متولد شده دو برابر بیشتر از یک فرد بالغ سلول عصبی (نورون) در مغز خود دارد. این تعداد سلول بعد از بلوغ به نصف می رسد. اما سوال اینجاست که سلول ها با چه قاعده ای در مغز انسان از بین می روند؟

یک نظریه بیان کننده این است که مرگ سلول ها بر اثر عدم استفاده از آن ها است. برای استفاده از نورون ها باید محرک به آن ها داد. به عبارت دیگر مغز یک کودک تازه متولد شده پتانسیل این را دارد که در زمینه های بی شماری فعالیت کند، اما بر اثر محدودیت های محیطی این اتفاق رخ نمی دهد.

بنابر آنچه گفته شد بهترین اسباب بازی ها آن هایی هستند مغز انسان را درگیر کنند؛ به طور مثال قطعات چوبی را درنظر بگیرید که از نظر اندازه، رنگ و شکل ظاهری آن ها متفاوت می باشند. از آنجا که تعداد این قطعات چوبی زیاد است، شباهت هایی نیز میان آن ها یافت می شود، مثلا قرمز رنگ ها یک طبقه خواهند بود.

استفاده از دست، نکته دیگری است که باید برای آن اهمیت زیادی قائل شد. استفاده از دست به این معنا است که کودک اجسام و اشکال را با دست لمس کند. خمیر بازی، خاک بازی، سفال گری و از این دست بازی ها برای کودک بسیار مفید خواهد بود. اخیرا نیز بازی جدیدی با نام مکعب روبیک به وجود آمده است. تجسم دیداری-فضایی کودک در این مکعب بسیار ورزیده می شود.

اسباب بازی طبیعی(بازی بیرون از خانه)

شاید بهترین اسباب بازی برای کودک طبیعت گردی باشد. کودک را به بیرون از خانه ببرید و به او اجازه بدهید که بدود، حیوانات را نگاه کند و هر کاری که دوست دارد و دلش می خواهد را انجام دهد.به او کمک کنید با طبیعت رابطه برقرار کند، همچنین آموزش های لازم را در مورد آسیب نرساندن به طبیعت را به او بدهید.(زباله نریختن در طبیعت، آسیب نرساندن به درختان و…)

بهترین  و نزدیک ترین گزینه برای کودک شما پارک ها و بوستان های نزدیک منزلتان است.

به کودکتان اجازه بدهید تا از وسایل بازی پارک ها استفاده کند و در این حین دوستانی پیدا کند و با آن ها هم بازی شود و خودتان فقط نظاره گر باشید.

 انتخاب اسباب بازی مناسب جنس کودک

کودکان ما پدران و مادران آینده این سرزمین هستند، پس باید نقش و وظایف خود را در کودکی بیاموزند و با وظایف پدر و مادر و نقش همسری آشنا شوند و نکته مهم این است که هر رفتار ما در بزرگ سالی ریشه در کودکی ما دارد.

اسباب بازی های مناسب جنس فرزندمان را دراختیار آن قرار دهیم و به نقش آموزی آن کمک کنیم. ولی این نکته را هم به خاطر داشته باشید که اگر کودکتان با اسباب بازی جنس مخالف بازی کرد هرگز او را منع نکنید زیرا این عمل در ذهن او عقده ایجاد می کند از جنس مخالف یک رقیب در ذهنش طراحی می کند.

چکیده مطلب

در این مقاله ما از هیچ گونه تکنولوژی ای سخن به میان نیاوردیم. استفاده از موبایل و تبلت هیچ گونه هنر دست ورزی را به کودک شما یاد نمی دهد همچنین تعامل و رفتار با دیگران و تربیت و…

این باور را از خود دور کنید که اگر کودکتان را از موبایل و تبلت دور کنید او را از تکنولوژی دور کردید. کودک شما به وقتش با تکنولوژی آشنا می شود.

اگر کودکتان برای بازی با تبلت یا موبایل به شما اصرار می کند برای او زمان خاصی را در نظر بگیرید و در استفاده آن از گوشی نظارت کامل را داشته باشید.

مطلب پیشنهادی

شما از چه چیزهایی نفرت دارید!

نتایج یک تحقیق که به تازگی منتشر شده نشان می دهد که برخی افراد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *