قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / سلامت و زیبایی / آیا واقعا گیاه خواران دوستدار طبیعتند؟

آیا واقعا گیاه خواران دوستدار طبیعتند؟

گوشت گاو از برزیل، آووکادو از مکزیک، گوشت بره از نیوزیلند، نوشیدنی های آفریقای جنوبی و لوبیا سبز کنیا – فهرست مواد غذایی دارای طعم و عطر بین المللی مجزایی است.

و با سوال های بسیاری در مورد ثبات واردات این مقدار زیاد غذا از راه های دور، می خواهیم بپرسیم آیا تغییر رژیم غذایی به گیاه خواری به منظور کاهش انتشار گازهای گل خانه ای ناشی از تولید گوشت به عنوان یک تفکر پایدار هست یا خیر.

اثر تجارت جهانی غذا بر رژیم های غذایی محلی و انتخاب های فرهنگی در طول سال های اخیر بسیار زیاد شده است.

زنجیره تامین غذایی به صورت جهانی عمل کرده و تولیدات روستایی را به تقریبا ۴ میلیارد نفر که اکنون در شهرها و شهرهای کوچک زندگی می کنند انتقال می دهد. این اصل بود که اولین ایستگاه تحقیقاتی کشاورزی جهان را در حدود ۱۵۰ سال قبل تاسیس کرد، وقتی که بنیانگذاران روسامستد(Rothmasted) قدرت بالقوه زمین های کشاورزی حومه لندن را به منظور تامین جمعیت رو به رشد شهری را دیدند. در قرن بیست و یکم، کل جهان می تواند سبد نان شما باشد.

بسیاری از افراد نسبت به آنچه که می خورند، آگاهند – هم از دیدگاه سلامت و هم از دیدگاه محیطی

اما اثر این کار چیست؟ ما بیشتر تشویق می شویم تا گوشت کمتری بخوریم تا با تغییرات اقلیمی مقابله کنیم.  و مصرف گوشت، حداقل در اتحادیه اروپا، در طول ۱۵ سال گذشته به حدود ۴۲ میلیون تن کاهش یافته و ثابت مانده.

اکنون عنوان های جدیدی برای انواع مختلف گوشت خواران وجود دارد: انعطاف پذیران (flexitarians) (فقط بعضی اوقات گوشت می خورند) یا کاهش دهندگان (reducetarian) (هدفشان خوردن گوشت کمتر است) که نشان می دهد که گروه های مختلف برای کاهش مصرف تلاش می کنند.

اما در مورد میوه، سبزیجات و کالاهای اساسی که در حال عبور از جهان هستند چطور – آیا می توانیم بگوییم که آن ها از گوشت خوردن ثبات بیشتری دارند؟

رشد خرید غذا اکنون به نزدیک ۱۰% از خرید سبزیجات در انگلستان رسیده است، که دو برابر دخانیات است. اما علاوه بر اثر مسافت هوایی، زمین و منابع مورد استفاده که ثبات غذایی که می خوریم را تعیین می کنند – تولید غذا می تواند منابع طبیعی را به منظور تامین تقاضای در حال رشد خراب یا جایگزین نماید. تغییر خاک برای استفاده در توسعه تولید آووکادو در مکزیک، به عنوان مثال، در حال جایگزینی با جنگل های بارانی است. یا تاثیر مخرب روغن پالم بدون مجوز، که در غذا استفاده می شود و نیز در بسیاری از محصولات دیگر وجود دارد.

اندازه گیری ثبات غذا

هرچند، اولین چیزی که ما نیاز داریم که قادر به انجامش باشیم، اندازه گیری اثر محیطی غذایی است که می خوریم. ما می توانیم این کار را برای زنجیره تامین غذایی مختلف با استفاده از روش های ردپای کربن انجام دهیم. سختی کار در این است که مصرف کنندگان غذا را بر اساس آنچه که دوست دارند، انتخاب می کنند – و این بارها تغییر می کند اما به ندرت به اثر تغییرات اقلیمی توجه می کنند.

با این روش ما می توانیم بگوییم که گیاه خواری اثر کربنی کمتری خواهد داشت. اما این مورد به ما نشان می دهد که فاصله های غذایی و توزیع جهانی می تواند حداقل مشکل ما باشد.

این به خاطر این است که اتلاف غذا می تواند تا ۲۰% خرید غذا باشد و از بین رفتن غذا در زنجیره تامین می تواند خیلی بیشتر از این مقدار باشد. اتلاف غذا به نوبه خود اثر کربنی را افزایش می دهد که نتایج مثبتی دارد و میوه تازه و سبزیجات فاسد شدنی احتمال بیشتری نسبت به گوشت و ماهی تازه دارند که دور ریخته شوند.

بنابراین آیا گیاه خواری واقعا بهترین کار است؟

در نهایت، ما نمی توانیم بگوییم که گیاه خواری یا رژیم گوشتی کدامیک برای محیط بهتر است.

به این دلیل که اگر سیستم های تولید پایدار باشند، همه آن ها مناسب هستند، هیچ اتلاف و نتایج سلامتی مثبتی به دست نخواهد آمد. صرفا جایگزینی غذاها در انتخاب است. حمل هوایی لوبیا سبز از کنیا به انگلستان به خاطر فاصله های هوایی بی ثبات دیده می شد اما تا ۱٫۵ میلیون نفر و ساکنین در بعضی از فقیرترین مناطق جنوب صحرای آفریقا را تامین کرد.

این فقط گوشت نیست که گازهای گلخانه ای را افزایش می دهد. برنج – که در ۱۶۳ میلیون هکتار – در حدود ۱۲% از مناطق قابل کشت جهانی – تولید می شود،  یکی از بیشترین اثرات کربنی را به خاطر تولید متان دارد.

اما کاهش تولید برنج نه تنها بعید است، بلکه گازهای گلخانه ای موجود در خاک را نیز تخریب می کند. اما برای انجام کارها روشهای مختلفی وجود دارد – تخلیه شالیزارها در زمان های خاصی در فصل رشد، به عنوان مثال. یا استفاده از کودهای مختلف یا انواع برنج که کمتر مستعد گرم شدن هستند.

بهترین روش پیش رو؟

مصرف کنندگان باید اطلاعات روزانه خود را در مورد خرید بهترین مواد غذایی افزایش دهند.

به عنوان مثال، نشان دادن روندهای غذایی و نشان دادن اثرات پایدار مهم می باشد. هر سال در اروپا و آمریکا تعداد محصولات در دسترس عاری از گلوتن در حال دوبرابر شدن می باشد. این ناشی از افزایش مصرف پروتئین های گیاهی حاصل از لوبیا و عدس است.

این نوع از غذاها خیلی نسبت به گوشت، دوستدار محیط هستند اما – هر چه که در مورد خوردن عاری از گلوتن فکر کنید – چگونگی توزیع جهانی محصولات پروتئینی آن را تغییر خواهد داد و ممکن است علائم را تغییر داده یا قیمت آن ها را برای کشورهایی همچون هند که وابسته به پروتئین احشام هستند، افزایش دهد.

مجوزهای ثبات چگونگی خرید ما را تغییر داده اند، به ما راهنمایی لازم در مورد خرید اخلاقی شامل ماهیگیری پایدار، تولید جنگل بارانی و مانند این ها را می دهد. این یک روش برای اطمینان از این است که چیزی که می خورید آسیب کمتری رساند و یا به زندگی پایدار و فعالیت های خوب کشاورزی کمک می کند.

اما روزانه اتلاف غذا وجود دارد – هم در خانه و هم زنجیره تامین – که باعث می شود هر نوع رژیمی ناپایدار باشد چه شما گیاه خوار و چه گوشت خوار یا ترکیبی از آن ها باشید. قالب های مختلف نگهداری می تواند اتلاف غذا را به صفر برساند. در مورد غذاهای یخ زده می دانیم که نسبت به غذاهای تازه می تواند اتلاف غذا به نصف برسد – کمتر از آن ها دور ریخته می شوند.

برخلاف اینکه چه فکری می کنید، مواد غذایی منجمد در مقایسه با تازه ها خوب بوده و می توانند مغذی باشند.

ما همه غذاها را بر اساس آنچه که دوست داریم، آنچه که در دسترس ماست، و آنچه که می توانیم بخریم انتخاب می کنیم. اما نظارت مداوم و علاقه به تولید پایدار به معنی این خواهد بود که ما محصولاتی را می خریم که می دانیم زنجیره تامین بهتری دارد. در حال حاظر گواهینامه ای وجود ندارد که غذای تولید شده با اتلاف کمتری را نشان دهد ( شاید هم باشد)، اما می توانیم هدفمان قرار دهیم که اتلاف خودمان را کم کنیم یا با تامین کنندگانی همراهی کنیم که تعهد بهتری نشان می دهند.

ممکن است که یک آووکادو بخوریم – اما نه پنج عدد در یک هفته.

و البته می توانیم غذای بیشتری را به صورت محلی و فصلی و نیز  گزینه های نگهداری شده را تامین کنیم اگر می خواهیم که فاصله های هوایی را کم کنیم. مثل خوردن گوشت کمتر، راه هایی برای بهتر کردن اثرات وجود دارد.

برای آشنایی بیشتر با انواع تغذیه سالم، بهتر است از کتاب های موجود در این زمینه استفاده کنید. برای مشاهده کتاب های تغذیه اینجا کلیک کنید.

 

مطلب پیشنهادی

دوستی صمیمانه بین زن و شوهر، خوب یا بد؟

زن و شوهرها روابط متفاوتی با هم دارند برخی کاملا صمیمی و دوستانه و برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *