قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / سلامت و زیبایی / آیا بی حالی بعداز خوردن غذا واقعی است یا فقط توهمی از سیستم گوارش است؟

آیا بی حالی بعداز خوردن غذا واقعی است یا فقط توهمی از سیستم گوارش است؟

بی حالی بعد از خوردن غذا واقعی است ؟ به تازگی یک وعده غذایی حجیم خورده اید و پر شده اید. قبل از ترک میز به فکر کمی پیاده روی و یا حتی انجام کاری هستید، اما فکر بلند شدن از روی صندلی خود یک چالش حساب می شود.

فکر چرت زدن روی نیمکت خیلی بیشتر جذاب به نظر می رسد.

آشناست؟ اسمش این است: اسمش، خواب آلودگی پس از صرف غذاست—که معمولا به نام «کمای غذایی» شناخته می شود. منظور از این پدیده احساس خستگی و خواب آلودگی است که بسیاری از ما پس از خوردن یک وعده غذایی حجیم تجربه می کنیم. و علت آن در نظریه های مختلف متفاوت است، که بعضی از آن ها محتمل تر است.

تغییرات جریان خون

به گفته دیوید لویتسکی، استاد تغذیه و روانشناسی در دانشگاه کورنل، محتمل ترین توضیح برای کمای غذا تغییرات جریان خون است. وقتی غذا وارد شکم شده و دستگاه گوارش را فعال می کند، «جریان خون از ماهیچه ها و مغز به شکم و روده تغییر می کند». او توضیح می دهد. «و وقتی که حجم خون در مغز کاهش می یابد، ما گیج و منگ و خسته می شویم. به این دلیل است که من سخنرانی های خود را به شدت هیجان دار می کنم: سخنرانی هایم درست بعد از ناهار است».

این تغییرات خون به این علت اتفاق می افتند که خوردن یک وعده غذایی سیستم عصبی پاراسمپاتی ما را فعال می کند، بخشی از سیستم عصبی که هضم و جذب غذا را شروع می کند. سیستم هضم و استراحت چرب می شود چرا که هدفش حفظ انرژی است به همین دلیل ضربان قلب را کاهش داده  فعالیت روده ای را افزایش می دهد، بدن را آماده جذب مواد غذایی می کند.

از آن طرف، سیستم عصبی سمپاتیک ما نقش مخالف را می گیرد: در پاسخ به یک خطر یا تهدید شروع و باعث یک پاسخ «جنگی یا پروازی» می شود که منجر به افزایش ضربان قلب و افزایش جریان خود در مغز می شود.

غذای بیشتر، اثرات بیشتری دارد!

اگرچه، شما فقط تکه های کوچکی از یک اسنک را بخورید، در خطر قرار گرفتن در کمای غذا قرار ندارید. «این مربوط به وعده حجیم غذایی است»، لویتسکی گفت. « سیستم عصبی پاراسمپاتیک وقتی فعال می شود که شما می خورید، اما (میزانی که باعث خواب آلودگی می شود) به اندازه وعده غذایی بستگی دارد.

کارکرد آن چگونه است؟ مربوط به اتساع معده یا باد کردن شکم بعد از خوردن یک حجم زیاد از غذا می شود. هرچه وعده غذایی حجیم تر باشد، اتساع بیشتر بوده و اثرات بیشتری دارد.

«اگر شما یک وعده غذایی حجیم بخورید، (درجه) اتساع معده و تحریک هورمونی که اتفاق می افتد شما را نسبت به اینکه اگر یک کاسه سوپ بخورید، خوب آلوده تر می کند». دکتر ویلیام اور، یک استاد کلینیکی دارو در دانشگاه مرکز علوم سلامتی اوکلاهما توضیح داد که دارای مقالاتی در این باره می باشد.

همچنین، به نظر می رسد که یک وعده غذایی مایع نسبت به یک وعده غذایی جامد ما را کمتر خسته نماید. «مطالعه ما نشان داد که بر خلاف وعده غذایی مایع، یک وعده غذایی جامد د رمقایسه با حجم برابری از آب، بیشتر خواب آلودگی ایجاد می کند». اور این را گفته است.

بخشی از علت این کار به این دلیل است که مایعات و جامدات بخش های متفاوتی از شکم را تحریک کرده و محرک بازخورد متفاوتی به مغز دارند، به گفته اور. مایعات در ابتدا در بخش فوقانی شکم به نام قعر استفاده می شوند، درحالیکه جامدات در ابتدا در بخش آنتروم، بخش پایینی استفاده می شوند. او گفت که احتمال بیشتری درد که آنتروم ارتباطات عصبی با مغز داشته باشد و احتمال بیشتری دارد که خواب آلودگی ایجاد کند.

نظریه های هورمونی: CCK، سروتونین و تریپتوفان

CCK یک هورمون روده ای است که بعد از خوردن در خون افزایش می یابد، یک واقعیت شناخته شده و مستند در موش، به اظهار لویتسکی. و در موش ها، تزریق دوزهای خیلی زیاد CCK آن ها را می خواباند. «اما اگر CCK را از طریق یک سوزن به اندازه غلظت معمولی دیده شده بعد از خوردن غذا برسانید، موش ها حتما خواب آلوده نمی شوند»، لویتسکی می گوید. نکته مهم: CCK ممکن است نقش معنی داری در خستگی بعد از خوردن غذا نداشته باشد.

مورد مشابه می تواند برای سروتونین ایجاد شود، یک انتقال دهنده عصبی که از تریپتوفان آمینو اسید تولید شده و مسئول احساسات آرامش و خواب آلودگی هست. اینکه بعد از خوردن میزان تریپتوفان خون افزایش می یابد، به خصوص اگر مقدار زیادی کربوهیدرات بخوریم، درست است – و این از نظر تئوری منجر به تولید بیشتر سروتونین در مغز خواهد شد. هرچند، مقدار تریپتوفان که بعد از خوردن افزایش می یابد به اندازه کافی برای افزایش سطوح سروتونین مغز بزرگ نیست.

«اگر شما سروتونین را مستقیما به مغز تزریق کنید، شما را خواهد خواباند، اما مانند CCK، غلظت لازم برای تولید این اثر مافوق فیزیولوژیکی است» لویتسکی گفت. «جهت نظریه درست است، اما کمی سازی درست نیست».

پروتئین، چربی و ریتم های شبانه روزی

پروتئین آزاد سازی معده را به تاخیر می اندازد، که به این معنی است که غذا و تامین خون لازم برای آن، میل به ماندن بیشتر در شکم دارد.

«از لحاظ نظری احتمال دارد که بعد از خوردن یک وعده غذایی حجیم (پر از پروتئین)، احساس خستگی بیشتر کنید». لویتسکی گفت. در حقیقت، مطالعه اخیر که شامل حشرات میوه می شد هر چه حشرات پروتئین بیشتری مصرف کرده باشند، بیشتر می خوابند. برای چربی هم همینطور است، که هضم آن طولانی تر است – حتی اگر به همراه کربوهیدرات ها خورده شده باشد، مقدار کم پروتئین یا چربی می تواند به دفع خواب آلودگی بوسیله کاهش افزایش در قند خون بعد از وعده غذایی کمک کند، که می تواند از افزایش یا کاهش شدید قند خون جلوگیری کند.

ریتم های شبانه روزی در کماهای غذایی نیز سهیم هستند. در بدن های ما، کاهشی طبیعی در سطح برانگیختگی ما در اوایل تا اوسط بعد از ظهر وجود دارد، یک پدیده بیولوژیکی که در خواب آلودگی سهیم بوده و با خوردن وعده غذایی ترکیب شده است.

«درحدود ۱ یا ۱:۳۰ بعداز ظهر درست وقتی است که این تغییر شروع می شود، وقتی که کمی کسل هستیم» و توضیح داد، اگرچه این ساعت بر اساس زمان بیدار شدن شما می تواند خیلی فرق داشته باشد. «حتی اگر شما ناهار نخورید، به خاطر ریتم شبانه روزی شما ممکن است که خواب آلوده شوید. اما وقتی که ما در این زمان غذا می خوریم، این حس دوبرابر می شود».

همچنین در شب این تغییر وجود دارد – به خاطر کاهش شبانه روزی معمول دمای بدن که در این زمان اتفاق می افتد – و یک شام زیاد شامل اثر کمای غذا خواهد بود. اما برای بسیاری از افراد، احساس خواب در هنگام نزدیکی به زمان خواب بهتر است تا اینکه در طول روز کسل باشیم. «در اواسط بعد از ظهر، شما مشغول انجام کارهای روزمره هستید، و خیلی خواب آلوده بودن کمکی نمی کند!» اور گفت.

پیشگیری از کمای غذا

اگرچه ممکن است بعضی اوقات کمای غذا اجتناب ناپذیر به نظر برسد، چند کار وجود دارد که انجام دادنش می تواند کمک کند:

  • وعده های غذایی کوچک بخورید. هرچه وعده غذایی بزرگتر باشد، شانس اینکه کسل باشید، بیشتر است. «ما باید آگاهانه مقدار کمی از غذا در بشقاب بگذاریم، لویتسکی می گوید. در زمان ناهار، بخش های کوچک خصوصا مهم هستند، زیرا زمان ناهار ترکیبات تحریکی اثرات را کاهش می دهند. «اگر می خواهم از خواب آلودگی بعد از صرف شام دوری کنم، یک ناهار سبک می خورم، زیرا می دانم که صرف نظر از اینکه چه چیزی بخورم، در ساعت ۱ یا ۲ بعد از ظهر، خواب آلوده می شوم، حتی اگر چیزی نخورم». اور گفت.
  • زود ناهار بخورید. «اگر در ساعت ۱ بعد از ظهر ناهار بخورید، درست در زمان شیب کاهشی شبانه روزی است» اور گفت. بهتر است که ناهار را زودتر در ساعت ۱۱:۴۵ بخورید تا اینکه ناهار را دیر مثلا در ساعت ۱ یا ۱:۳۰ درست وقتی که این تغییر اتفاق می افتد بخورید.
  • بیشتر مایعات بخورید تا جامدات. به این معنی نیست که ناهار را محدود به چیزهای نرم کنید، اگرچه گاهی به عنوان یک وعده غذایی کوچک خوب است. «اگر شما سالاد یا یک کاسه سوپ برخلاف یک همبرگر بخورید – چیزی بیشتر با حالت مایع، با محتوای آب بیشتر – بهتر است» اور گفت.
  • کربوهیدرات هایی را انتخاب کنید که شاخص قندخون کمتری دارند. کربوهیدرات هایی با شاخص کمتر قند خون شامل نان گندم، جو دوسر، لوبیا، نخود فرنگی، بیشتر میوه ها و سبزیجات غیر نشاسته ای می شود. نان سفید، برنج سفید، شیرینی، چوب شور و کراکر را کاهش دهید.
  • یک فنجان قهوه بنوشید. «شما می توانید اثرات خواب آلودگی بعد از یک وعده غذایی را با مصرف کافئین کاهش دهید». لویتسکی گفت. یک فنجان قهوه یا کاپوچینو باید کافی باشد. اگرچه کافئین می تواند به عنوان یک محرک مفید عمل کند، مقدار بیش از حد می تواند منجر به بی قراری و بعدا ایجاد تداخل در خواب شود.
  • از خوردن نوشیدنی اجتناب کنید. «الکل یک آرامبخش است، بنابراین فقط باعث ایجاد کسلی می شود». اور می گوید. اگر از خوردن نوشیدنی با وعده غذایی لذت می برید، شام را انتخاب کنید نه ناهار، و خود را به یک لیوان محدود کنید.

مطلب پیشنهادی

دوستی صمیمانه بین زن و شوهر، خوب یا بد؟

زن و شوهرها روابط متفاوتی با هم دارند برخی کاملا صمیمی و دوستانه و برخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *